kajsas
Hej!

Jag kliar mig så i huvudet över två saker angående mina avokadoplantor som är cirka 1,5 år.

Jag har beskurit två av dem genom att klippa av det översta bladparet. Till en början kommer det två nya knoppar, men sedan verkar det som att den ena tar över och det blir bara ett nytt sidoskott och ingen förgrening... Varför gör de såhär? Vad kan jag göra så jag får en förgrening och inte bara ett långt sidoskott? Toppar jag fel? På bilden syns det att den ena knoppen börjar bli större.

Jag undrar också vad som äter på bladen? Jag har aldrig haft ohyra på dessa (eller någon annan växt heller) och har inte sett några kryp eller larver på bladen, varken under ficklampa eller förstoringsglas.

Hade blivit så glad om någon har lite tips & råd till mig.

[attachment=89025:UNADJUST...umb_3d11.jpg]

[attachment=89026:UNADJUST...umb_3d17.jpg]

[attachment=89027:UNADJUST...umb_3d18.jpg]
Gröntärskönt75
Det här tyckte jag vore lite intressant att få se svar på, så det är synd att ingen sett frågan eller kunnat svara på det 🤔
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon