Full version: Silverpäron
MarieSkåne
Är ny medlem och tänkte jag måste börja fråga här.

Misstänker att vårt ena silverpäronträd dog i höstas och är nu rädd att vårt andra går samma öde till mötes.
Vi bor i en villa (nybyggd för 11 år sedan) med stensatt framsida, har två solitära silverpäron. Är ca 180 cm höga till själva kronans "fäste". Blev planterade för ca 7 år sedan.
I höstas fick det "södra" trädet en mörklila/svart ton hastigt på löven och det andra såg fint ut. Frågade då på ett annat forum som trodde att det gått i tidig vinterdvala typ. MEn det har aldrig tagit sig och har nu inga löv, inga knoppar osv. Hade väldigt mkt myror som klättrade på stammen och har noterat att bark lossnat från stammen.
Nu i vår såg vi att det andra trädet oxå fått barksläpp på stammen och att där är mkt aktivitet med myror men det har löv osv. Tog hit en tekniker för att får bort lite myror och diskuterade trädet. Men han trodde att det fått ngn form av sjukdom och inte berodde på myrorna.

Står nu i val o kval vad vi ska göra med det döda trädet och hur vi ska göra med det "friska"
Har ni någon teori om vad som hänt????
Gunilla T
Först - det är inte myrorna som tar död på träden. Sällan det man ser som är orsaken även om den slutsatsen ofta dras. Först kommer skador, sedan myror eller svampar eller insekter.

Det hade varit bra med bilder på barkskadorna men utan bild kan jag bara gissa. Det finns något som kallas barksplit, barken spricker och det blir stora sår som kan ta död på träden. Orsaken är en varm vårsol som värmer barken som sedan kyls ner på natten när det blir kallt. Om skadorna sitter åt samma håll dvs mot solen dagtid så kan det vara det som hänt. Förut brukade man kalka äppelträdstammar därför att vit färg reflekterar bort värme bättre än en mörk stam.

Trädet som är dött är bara att gräva bort, hoppet är ute eftersom det inte producerat några löv.
MarieSkåne
Har fotat och hoppas det går att lägga upp. Många av skadorna är runt hela trädet. Det där husvagen syns, står jag med ryggen år norr.

PLanen är att ta bort det med eftertsom vi har två likadana om vår entré så vill vi gärna ha ngn spekulation om vad som hänt, dels för att förebygga vid nästa plantering för vi vill gärna ha det symetriskt.

Bild med ryggen mot huset

ryggen mot huset

skada
Gunilla T
Inte barksplitt men vet inte vad det är om det öht är något fel på stammen. Ert träd är toppympat och just ympningsstället kan vara en svag punkt.

Har ni kollat det?
Gossen Ruda
Hur mycket jord finns det för träden att växa i? De står lite ensamma ute i betongen och frågan är hur det ser ut en bit ner.
MarieSkåne
Har inte kollat själva ympstället så jätte noga än.

När vi plantera dom grävde mannen ut rätt djupa hål minst 2 m. Möjligt att där fort finns en del bärlaget under där och sedan är det nog lerjord.
Huggorm
Att löven blir svarta och dör tyder väl på något slags sjukdom? Myror och sprucken bark är sedan bara symptom på att trädet håller på att dö, det är inte orsaken
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon