malin jönsson
02-05-2004, 13:53
Hej,
Vi har flyttat in i nytt hus och behöver snabbt ett insynsskydd mot grannen. Finns det en buske som är både snygg, snabbväxande, hög och vintergrön? Vi bor i Stockholmsområdet, platsen ärhalvskuggig. Vill inta he TUJA eller barrväxter!
Malin
Det är en svår önskelista du har. Tar man bort barrväxter så finns det inte mycket som är högt och vintergrönt och trivs i stockholmstrakten. Ska det dessutom vara snabbväxande tror jag inte att det finns någonting alls.
Hybridjärnek, ilex x messervae, är vintergrön men inte snabbväxande. Sorterna 'blue prince' och 'blue princess' (han- resp honsort, plantera båda för att få de fina korallröda bären) blir dock över två meter höga och brukar finnas att köpa i rätt stora exemplar, en och en halv meter sådär. Men då är de ganska spretiga och det kommer att ta några år innan de har buskat till sig så pass att de ger någorlunda bra insynsskydd.
Hur fort det går för dem att buska till sig och hur vackra de blir beror delvis på växtplatsen. Som alla vintergröna växter behöver de vatten året om och problem med det, som stark vårsol medan marken är frusen, gör att en del äldre blad gulnar och faller av under senvåren. Det här problemet blir större ju torrare och magrare jord de har och ju blåsigare platsen är. Så jag vet inte om jag kan rekommendera dem åt dig.
En variant är att köpa avenbok, solitärplantor eller stora häckplantor om du kan få tag på det, och plantera som häck. Den är inte vintergrön men de vissnade bladen har en vackert gyllenbrun färg och sitter kvar hela vintern. Även här gäller dock att även om du köper höga plantor så kommer de att ta flera år innan de blir någorlunda täta.
Hannele
03-05-2004, 14:32
Avenbok. Järnek går att formklippa tät.
Idegran.
Spalje med klätterväxt är inte heller vintergrön, men de brukar vara så täta att de ger insynsskydd ändå. Det finns många klätterväxter och endel av dem växer mycket fort. Vill man ha en större spalje så kan man göra den av armeringsmatta.
Mahonian är en vintergrön och skuggtålig buske från västra Nordamerika. Den trivs i torvblandad jord och bären är giftiga men uppskattas av koltraster som därför hjälper till att sprida frönen. Den trivs i en genomsläpplig, varm och humusrik jord, men tycker inte om kalk och för stark vind. Förökning sker med frö som förvaras svalt över vintern och sås ut på våren. Fröplantorna är dock mycket varierande och om man har en tät och bra moderplanta kan vara bättre att ta sticklingar eller föröka med rotskott. Zon 4
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.