MickeK
En gång i tiden fick jag denna växt och den kallades 'trätöre'. Men det namnet var nog inte så officiellt eftersom man inte får träffar på det namnet då man googlar.

Utmärkande är att den frisk håller med palmliknande plymer av rätt kraftiga blad och att den har extremt litet rotsystem.

Hur som. Den har varit med mig hur länge som helst, kanske bortåt 30 år, men har börjat 'tröttna' den senaste tiden. Den fick en omplantering i våras, men som ni ser verkar den inte trivas. Har tagit upp den igen och undrar vad ni skulle göra för att väcka liv i den igen? Vill ju gärna det då den är som en gammal kamrat. Skulle bli glad om den tog sig men finns det något att göra utifrån det ni ser?

Gunilla T
Här har du din växt;

https://sv.wikipedia.org/wiki/Skv%C3%A4tt-i-v%C3%A4g

Du måste nog sätta tillbaks den i krukan och chansa på att den kvicknar till, övervattna inte
MickeK
CITAT (Gunilla T @ 04-08-2020, 12:50) *
Här har du din växt;

https://sv.wikipedia.org/wiki/Skv%C3%A4tt-i-v%C3%A4g

Du måste nog sätta tillbaks den i krukan och chansa på att den kvicknar till, övervattna inte



Tack. Då låg det något i det folkliga namnet den fått i 'törelväxter'. Men det var kanske bara lokalt i Blekinge den kallades Trätöre wink.gif. Då kan jag ju googla lite själv, men med tanke på att den fick blomjord i våras kanske jag ska köra med magrare jord? Sand o pimpsten i? Och inte övervattna då.

En tanke var ju om jag nöp av den del som är grönast och försöker få den att bilda rot? Men det är kanske helt fel tid för det nu?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon