steffo100
Hej,
Jag har en mycket gammal syren som insynsskydd mot min altan, grenen som skyddar kommer nog brytas av när som helst så jag funderar på att plantera en prakthäggmispel i stället, lite vid sidan om syrenen.
Är detta en bra insynsskyddande buske?
Jag bor i zon1 och syren verkar trivas mycket bra här men tänker dom växer långsammare.
Är denna mispel bra eller föreslår ni annat?
Behöver 3-4 meters höjd och gärna buskig som syren.
Tacksam för tips
Huggorm
Den kommer säkert göra sitt jobb. Men i zon 1 finns det ju ett antal vintergröna buskar du kan välja istället, och få insynsskydd året runt.
steffo100
CITAT (Huggorm @ 20-09-2020, 12:15) *
Den kommer säkert göra sitt jobb. Men i zon 1 finns det ju ett antal vintergröna buskar du kan välja istället, och få insynsskydd året runt.


Hej - har du något annat bättre tips?
Jag har letat en del men tänkte denna var bra - jag vill gärna ha något som växer fort och vintergrän är inte jätteviktigt.
Tar gärna mot tips. Jag har inte jättelångt till berggrunden så det blir vått & torrt om vartannat..
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon