Exotic plants guy
Hejsan alla glada!

Har en fråga gällande mitt mangoträd! Samtliga löv på träden, inklusive alla nya som växer fram, är alla vågiga på kanterna. Jag har själv ingen aning varför, men vågar anta att den saknar någon näring? Efter många försök att hitta svar på frågan online (både engelska och svenska) vänder jag mig nu till er!

Det jag lyckades få fram efter timmar online är att det KANSKE är brist på zink, kan detta möjligtvis stämma? Anledningen att det var svårt att hitta svar på mitt problem är att det tydligen finns en sjukdom/insekt som angriper och gör att löven blir vågiga. Jag är dock säker på att det inte är sjukdom då löven varit så sedan dag ett, samt att växten då visar andra symptom som inte mitt träd visar!

PS. Jorden jag valde var specifikt för mango träd (exotiksa växter/träd)!

Evigt tacksam för hjälp!

Chal
Det största problemet är särkerligen bristen på ljus. Men om bladen bara är vågiga men för övrigt sitter kvar och är gröna och fläckfria är det inget att bekymra sig om.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon