Hjoso1
Vad är detta för ohyra jag fått på trädet? Ser ut som små skalbaggar som skimrar lite i guld/grön/brun. De sitter i små klungor i i topparna och ser ut som de kalasat lite på löven.
Någon som vet? Och vet vad jag kan göra åt dem?
Tack!
Gunilla T
Ingen aning vad det är men man skall inte utgår från att det är "ohyra" det kan lika gärna vara någon som käkar bladlöss. Det kryllar av baggar, larver, småkryp och flygfän i naturen, alla fyller en funktion.

Du kan inte göra något, att börja spruta med gifter då har man förlorat kampen, gifter tar död på allt, inte bara det önskvärda.

Våra träd och växter har handskats med baggar i mängder av år och de brukar för det mesta klara det galant.
Åsa, mälardalen zon 2
Det ser väldigt mycket som en vivel och ja de kan vara problem ofta äter de i kanten av bladen och gör konduktörsklipp men det är mest en estetisk skada. Deras larver äter dock ofta rötter vilket kan skada, speciellt små unga växter
Hjoso1
Tack för svar! Ja det ser ut som de ätit längst ut på bladen. Försökt spola bort de med trädgårdsslangen - men det hjälper ju inte mot larverna förstås..
Finns det nematoder som skulle kunna hjälpa mot dessa larver?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon