Magge May
Hej! Jag har en kiwi som jag tyvärr glömt bort vilken sort det är. Dessutom vet jag inte om det är en hanplanta eller honplanta.
Finns det någon som kan se om det är en honplanta eller hanplanta?
Det kanske till och med finns någon som vet vilken sort det är? (den är köpt i Sverige)

Om jag lyckas identifiera om det är hona eller hane, måste jag då ha samma sorts kiwi för att den ska kunna befruktas och få frukt?

Se bifogade bilder
masa
Av blomman att döma är det en hanplanta, med mängder av ståndare. Men det lär finnas självfertila sorter, så det kan finnas ett fruktämne med pistill i blomman, det är svårt att se. Vilken sort det är, har jag ingen aning om.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon