Rooney
Jag undrar om man kan sätta upp en fladdermusholk i samma träd som en fågelholk eller om de stör varann då?

Sen undrar jag hur vanligt det är att fladdermöss flyttar in i holken? Jag bor i ett villaområde, men precis i utkanten och naturen/skog strax utanför tomten.
Huggorm
Tror absolut inte de stör varandra, inte ens om du sätter holkarna intill varandra. Men det är ganska sällan fladdermöss vill bo i holkar och om de gör det är det bara övernattning, eller överdagning då. Men det skadar inte att sätta upp en fladdermusholk och prova.
Mjärden
Jag är ingen gillare av fladdermöss förutom att de fått dåligt rykte i spåren av corona, så smutsar de ner med sitt träck.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon