Janne-Linkan
Hej åganska ny på kaktusar. O inte lätt hitta nån o fråga direkt så chansar här. Har en lophophora williamsii som jag haft i ca 2 år. Misstänker att den kanske fått röta ? Försökt identifiera via bildsök men ej hittat nån som ser likadan ut som ruttnar. Ovanför roten o runt hela basen infogar bilder.

[attachment=90777:_20220326_095252.JPG]
[attachment=90778:_20220326_095358.JPG]
Kaktus-Danne
Hej!

Jag är ingen expert på Lophophora, men jag ska försöka hjälpa till ändå. Jag har tittat på båda bilderna och tycker att allt faktiskt ser bra ut. Där vid rothalsen är okej tycker jag. De får sina märken med tiden. En fråga: Vilket vatten vattnar du den med?

Det finns ingen anledning att oroa sig tror jag (jag hoppas det, men jag kan inte garantera 100 %). Vilket substrat låg kaktusen i?

Med vänliga hälsningar,
Danne
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon