CITAT (Huggorm @ 20-04-2022, 21:30)

Lika bra att saven får försvinna, trädet kan ändå inte använda all den enorma mängd energi den innehåller när det mesta av grenverket är borta. Det blir nog tillräckligt mycket näring kvar till sidoskotten. De bör du dock hålla lite koll på, de blir aldrig lika stabila och bra anslutna till stubben som huvudstammen var. De kan alltså bli en risk vid en framtida storm, inte garanterat men risken finns.
Nu får fjärilarna något att äta och någon svamp lär inte ha fått fäste, det är för kallt för det ännu. Men svamp kommer garanterat börja växa i stubben så småningom, bara de bitar som sidoskotten behöver kommer överleva, resten försvinner till en ihålig stubbe.
Stort tack för ditt utförliga svar. 🙏
Känns ändå som att jag kanske kan få lite björk kvar, men förstår att det blir en god idé framöver att inte låta sidoskotten bli alltför stora och tunga så att även en lättare storm fäller dem på ett olämpligt sätt.