Full version: vindruvor
danne_71
Har en vinranka i trägården som damen som bodde där innan har satt. Vet inte om det beror på att vi bor i zon V eller på skötsel eller på typ av ranka men den har under de 3 år jag har bott där aldrig burit någon form av druvor. Bör man beskära den? Just nu är den väl runt 1.70 och växer mot en spalje som sitter mellan två stolpar (alltså inte mot en vägg). Den verkar lite "träig" och har få blad just nu. Förra året kom bladen väldigt sent. Någon som har några ideer på vad man ska göra? Gödsel? Vattning?


M.v.h Daniel
kerstin z5-6
Vindruvor beskärs om det behövs i nov dec-annars blöder de ihjäl -Den kan vara för ung för att ge druvor eller ha för kalkrik jord -den gillar surare jord om det är en staketdruva ..tex Zilga.Utgår från detta eftersom den växer i z 5
Gödning vill den säkert ha
Virgo
CITAT (kerstin z5-6 @ 05-05-2004, 10:46)
Vindruvor beskärs om det behövs i nov dec-annars blöder de ihjäl

Nej, dom blöder inte ihjäl!
danne_71
Hur gör man jorden surare??Hur hårt kan man beskära den? Bifogar ett par bilder här men som sagt, den är träig...och inga blad.Vilken sort kan det vara?

danne_71
Japp!! Nu kom bilderna med!
Virgo
ser ut som Zilga. Lugn bara blad kommer snart och det sen i raketfart.
Beskär den inte nu utan vänta till senhösten.
Kom igen med frågorna då
danne_71
Borde den inte ge druvor när den är såpass stor? Eller beror det på att den är dåligt beskuren?Vet dom som redan efter ett år från nyplantering fått frukt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon