Mullvader
14-08-2022, 08:23
Hej!
Vi var på Norrviken trädgårdar i helgen och blev inspirerad av den asiatiska trädgården. Var i Skåne kan man köpa små träd av typen japansk blodlönn och kinesisk sequoia?
Huggorm
14-08-2022, 12:38
Japansk blodlönn, Acer Palmatum "Bloodgood" kan du i princip köpa på vilken plantskola som helst, de är väldigt vanliga. Kinesisk sequoia är svårare att få tag på eftersom de är större så folk inte får plats med dem i sina trädgårdar. Linders Plantskola i Hörby brukar ha det mesta men de verkar inte ha någon metasequoia just nu
Kinesisk sequoia, Metasquoia glyptostroboides är ett mycket vackert träd, som verkligen kan rekommenderas för den som har plats. Det blir som sagt mycket stort med tiden och växer snabbt då det väl etablerats. Trädets historia är mycket spännande men blir för långt att gå in på här. Sök gärna på internet.
Det är nära släkt med de amerikanska jätteträden Sequoiadendron giganteum och Sequoia sempervivens. Fullt så stort som dessa hundrameters-jättar blir det inte, kanske hälften i sitt hemland. I Sverige stannar det troligen på 20-25 meter. Det finns inga riktigt stora träd i odling eftersom det bara funnits i odling sedan slutet av 40-talet. Det största jag sett finns i botaniska trädgården i Oxford. Det är från 1949 och jag vet inte exakt men min minnesbild är sådär 25-30 meter.
Det bör nog inte vara så svårt att få tag i, men troligen lättare framåt våren. Har du en seriös handelsträdgård i din närhet kan de säkert hjälpa dig att ta hem ett exemplar.
Om du tycker att det blir för stort finns det varieteter som blir betydligt mindre. Det handlar då om genetiskt avvikande former, ofta så kallade häxkvastar. De kan se ut som det stora trädet men vara mindre eller ha en helt avvikande form. Jag har ingen egen kännedom om de olika sorterna.
Min gamle vän Gerben Tjeerdsma driver en växtförsäljning under namnet Gerbianska (https://gerbianska.com/). Han säljer på postorder men kan fysiskt besökas i Simlångsdalen i södra Halland. Han har i sin lagerlista en sort vid namn 'Hamlet's Broom'. Det finnas andra växtförsäljningar som har speciella växter i sitt sortiment, exempelvis Egnérs växter (http://www.egnersvaxter.se/). Även i det fallet rör det sig om postorder men av hemsidan framgår att fysiska besök är möjligt.
Jag tycker att det är bra om man försöker handla av den här typen av entusiaster som inte i första hand tittar på vinsten. De har ofta bra varor och har alltså lite annorlunda sortiment.