Full version: Trädgårdskläder
filess
Hur relevant tycker ni det är att man satsar på ordentliga trädgårdskläder? Har börjat odla rosor på landet i Västergötland och kör på med mina Revolution Race Nordwand byxor som ju har massa bra fickor. Har ni något tips på ett bar byxor som kan slå dessa? Vill haka på lite utrustning som rosbeskärare tex
filess
Sorry råkade skicka två gånger.
RibesRubusVitis
Svindyrt för hipsterodlare. Passa i stället på reatillfällen hos Jula eller Biltema, enkla arbetskläder eller vid behov mer specialiserade verktygsbälten.
Kolonin blir också slutstationen för utslitna vardagskläder.
vanjalarsa
Ja jag håller med ! Varför specialkläder som är svindyra ? Så fånigt !
Som sagt utslitna vardagskläder passar ju alldeles utmärkt !
Men då är det ju ingen som tjänar en massa pengar på det ! Bara du själv.......... bravo.gif
Önskar oss alla en skön odlingssäsong !!
Mvh vanjalarsa rolleyes.gif
Gunilla T
Alla som läser här förstår att du är en snyltare som inte vill betala för reklamen, ingen konsument vill gynna någon som inte är beredd att göra rätt för sig.

vanjalarsa
Snyltare..... vad mensr du ? Får man inte ha en åsikt ?
Mvh vanjalarsa
Gunilla T
Jag avsåg TS - förstås....
vanjalarsa
Vem/ vad är TS?
Mvh vanjalarsa
RibesRubusVitis
Vanlig förkortning för "trådstartaren".
Åsa, mälardalen zon 2
Loppisar brukar jag handla trädgårdskläder på har hittat fina oanvända byxor från blåkläder och liknande + regnkläder ofta kostar de bara runt 100kr plagget där jag shoppar man måste inte ha dyra specialkläder
mjohansson73
Rejäla byxor och handskar är ett måste tycker jag, blir himla dumt att sticka sig på taggar överallt annars.

Det måste i princip vara äkta läder för att stå emot taggar från rosor osv.

Kul när man skulle rensa i höst och försökte sig på utan dessa skydd, samtidigt som man är allergisk mot "sticken".

Besvär i flera dagar.

Ofta väljer man något billigt i bygghandeln eller lågprisvaruhusen, som man sedan ångrar på stört.

Testade biltemas "specifika" handskar för rosor, de funkade sådär ...

https://www.biltema.se/fritid/tradgard/trad...tl-8-2000045830

Gillar dock med långa "armar".

Köpte sådana här, fast på Lidl, ungefär samma.

https://www.proffsmagasinet.se/skydd-klader...534a8&VAT=1

För knäskydd kör jag de med skuminlägg, arbetsbyxor.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon