Carly Nicole
Hej!

Vi skapar för nuvarande en ätbar trädgård (zon 4) direkt rund huset.
Samtidigt behöver vi byta vårt enskilt avlopp detta år.

Vi tvekar mellan en (mer traditionell lösning med) slamavskiljare med infiltrationsbädd, eller ett (dyrt) ALNARP Cleanwater system som har biologiskt rengöring av avloppsvatten.

Vi har redan att göra med en gammal infiltrationsbädd (den som ska förnyas).
Går vi för ett traditionellt system med tre-kammarbrunn så kommer ytterligare en gammal infiltrationsbädd till (om den är uttjänt efter 15 till 20 år). Varja tar upp en ytan av ungefärligt 11 x 5 m.

Allt denna yta skulle vi inte längre kunna använda till odlingen, eller?
Efter hur många år är det säkert nog att äta frukt och grönsaker odlade på en gammal infiltrationsbädd?

Tacksam för information om detta.

MvH

Carly
Walter_Closett
En allmän rekommendation är att vänta i minst 5 till 10 år innan ni använder marken för odling om en gammal infiltrationsbädd har använts. Efter denna tid borde majoriteten av eventuella kemiska ämnen och näringsämnen som kan påverka växterna vara nedbrutna och inte längre utgöra någon risk för konsumtion. Dock kan detta variera beroende på just era specifika förhållanden. Men kolla med en specialist på enskilda avlopp typ de här som anlägger infiltrationsbäddar de kan säkert svara på din fråga eller om du kontaktar din kommun.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon