FoxytheFierce
Hej,

Gör mitt första inlägg på forumet och går ut hårt med en kirskålskamp! Vi har en yta i vår trädgård på ca 40kvm som är en total kirskålsskog. Jag har trimmat ner, försökt täcka med jord och barkmull, men nu orkar jag inte längre och kommer att täcka området med svart markduk.

Det jag är lite orolig för är de fina rötterna hos fruktträden i detta område. Vi har ett äppelträd, ett gammalt päronträd, en fläder och ett körsbärsträd på denna yta och även en häggmispelhäck mot grannen. Jag har hittat en duk som släpper igenom vatten och syre men inte solljus och planerar att skarva och tynga ner duken där det behövs.

Vad tror ni om fruktträdens ytliga rötter, kommer de ta mycket stryk av att täckas från solljus i två år? Någon som har erfarenhet av om vattnet som släpps igenom markduken räcker för träd och buskar på lite yta?

Tacksam för alla erfarenheter smile.gif

[attachment=91440:IMG1.jpg]
[attachment=91441:IMG2.jpg]
carl30
Nej, jag tror snarare att de kommer trivas av att annan gröda inte konkurrerar om samma yta.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon