|
Snacka om att jag blev överraskad när jag gick ut med soporna för några minuter sedan. Precis när jag öppnade dörren och gick ut travade en stor älgko förbi på gatan... typ tre- fyra meter framför mig... tappade totalt hakan  ... jag tittade efter den en stund och trodde nästan att jag såg i syne  Det var riktigt roligt.. de är så vackra
WOW! .....va mer kan jag säga!.....
magiana
22-05-2004, 21:03
Häftigt!
TeliaNet
22-05-2004, 22:27
jag som bor mitt inne i skogen tycker inte det är SÅ märkvärdigt, jag har älg, rådjur, ren gående här runt huset typ dagligen året om... men ifall du bor inne i piteå, i tättbebygt område förstår jag att du blev chockad...
barneth
22-05-2004, 23:21
CITAT (katti @ 22-05-2004, 10:44) Precis när jag öppnade dörren och gick ut travade en stor älgko förbi på gatan... Ja, Vá förvånad du måste blitt, inte ofta man ser dom trava.. Men tänk om den skulle åkt bil..?.. Eller om Älgkon öppnat dörren och gått ut med soporna..  Micke
barneth
22-05-2004, 23:25
CITAT (nalta @ 22-05-2004, 23:56) jag har älg, rådjur, ren gående här runt huset typ dagligen året om... Blir det inte jobbigt för dom att gå runt ditt hus hela dagarna? ÄR dom fastbundna eller något? Men vad gör dom på nätterna rå? Måste va jättejobbigt att va i trädgården... Springer dom inte ibland? Går dom bara hela dagarna? MVH MIcke
CITAT (barneth @ 23-05-2004, 00:25) CITAT (nalta @ 22-05-2004, 23:56) jag har älg, rådjur, ren gående här runt huset typ dagligen året om... Blir det inte jobbigt för dom att gå runt ditt hus hela dagarna? ÄR dom fastbundna eller något? Men vad gör dom på nätterna rå? Måste va jättejobbigt att va i trädgården... Springer dom inte ibland? Går dom bara hela dagarna? MVH MIcke  Blir det inte jobbigt för dom att gå runt ditt hus hela dagarna? ÄR dom fastbundna eller något? de går runt och äter av gräset, buskarna omkring mitt hus... de är självklart lösa... vilda... Men vad gör dom på nätterna rå? om nätterna så sover jag, vad djuren gör vet jag faktiskt inte Måste va jättejobbigt att va i trädgården... jag har ju liksom ingen trädgård... än... den är under uppbyggnad... Springer dom inte ibland? Går dom bara hela dagarna? jo när de blir skrämda så springer de... annars går de lugnt och stilla, äter och mår gott
Jag bor inte direkt inne i stan utan strax utanför men det är ändå på ett bostadsområde omringat av E4, älv och en annan större väg... hmm, det lät väl mysigt  ... ja, ja... det är iallafall inte väntat att få besök av större djur CITAT Men tänk om den skulle åkt bil..?.. Eller om Älgkon öppnat dörren och gått ut med soporna..
Micke Då hade jag nog ring till närmsta psykavdelning faktiskt
CITAT (katti @ 23-05-2004, 11:32) Jag bor inte direkt inne i stan utan strax utanför men det är ändå på ett bostadsområde omringat av E4, älv och en annan större väg... hmm, det lät väl mysigt  ... ja, ja... det är iallafall inte väntat att få besök av större djur CITAT Men tänk om den skulle åkt bil..?.. Eller om Älgkon öppnat dörren och gått ut med soporna..
Micke Då hade jag nog ring till närmsta psykavdelning faktiskt  okey, bor du så förstår jag att du blev förvånad... kanske inte det man väntar sig när man går ut då...
netaave
23-05-2004, 10:56
Jag har en kompis som cyklat på en älg. Det var i Kungsåra i Västmanland, hon hade varit i stan på dans och cyklade utan lyse på en väg hon kan varenda grässtrå på. Cykeldäck på asfalt låter ju inte så rätt som det var kom nåt i vägen som sen sprang iväg som tur var. En annan kompis har klivit upp på en älg i tron att det var en sten under svampplockning, fråga mig inte hur det kunde hända men berättelsen har bekräftats av hennes mamma som var med vid tillfället. Själv hade jag svårt att tro på det.
andreas i uppsala
23-05-2004, 11:07
och jag som aldrig sett en älg
netaave
23-05-2004, 11:14
CITAT (andreas i uppsala @ 23-05-2004, 12:07) och jag som aldrig sett en älg  Men snälla rara! Min syster bor alldeles i närheten av Blomgatan och hon har haft en i trädgården nyligen. Du får ge dig ut på älgspan, ta cykelvägen ut mot Maxi.
barneth
23-05-2004, 11:16
CITAT (andreas i uppsala @ 23-05-2004, 12:07) och jag som aldrig sett en älg  Jag är en älg.. MVH MIcke
andreas i uppsala
23-05-2004, 11:30
Finns det älg här!! Det enda som jag har sett är harar,rådjur och en räv men det var lite utanför stan. Fåglar finns det dock gott om. Slå det ni Var bor din syster? Om hon bor nära blomgatan kan hon inte ha undgått min palm. Ett riktigt landmärke
Bettson
23-05-2004, 13:04
Jag cyklade på en grävling i morgondimman för många år sedan.
Det var som att cykla in i en vägg. Jag for över styret och blir sittande på vägen 1,5 m från grävlingen. Vi tittade på varandra en stund innan den lugnt och fint vandrade vidare vilket jag var tacksam för.
Jag blev väl inte rädd just då för det hann jag inte, men efteråt tyckte jag nog att det var lite otäckt. Den kunde ju ha bitits rejält.
Roligt minne var dt i alla fall.
netaave
23-05-2004, 13:36
CITAT (andreas i uppsala @ 23-05-2004, 12:30) Finns det älg här!! Det enda som jag har sett är harar,rådjur och en räv men det var lite utanför stan. Fåglar finns det dock gott om. Slå det ni Var bor din syster? Om hon bor nära blomgatan kan hon inte ha undgått min palm. Ett riktigt landmärke  I området väster om Tiundagatan, alltså mitt emot ditt kvarter. Jag har försökt spana efter din trädgård men inte sett någon som sticker ut, eller opp.
lisselbo
23-05-2004, 13:53
I Björklinge finns det ganska gott om älg, har sett flera stycken. ~~Marie~~
netaave
23-05-2004, 14:18
CITAT (lisselbo @ 23-05-2004, 14:53) I Björklinge finns det ganska gott om älg, har sett flera stycken. ~~Marie~~ Inte i kanske, men på mossen!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|