Hej!
Jag har fått en valnöt av en bekant som har ett stort valnötsträd på sin tomt som den förre ägaren planterat. Nöten fick han med sig från USA.
Jag har sått nötet i en liten kruka och nu har den blivit 5cm hög. Hur sköter man den? Hur mycket vatten - näring - sol behöver den?
Äkta valnöt Juglans regia
Den äkta valnöten är ett kulturträd med mycket gamla traditioner. Man förmodar att det härstammar från Balkanhalvön och Främre Asien.
I Sverige planteras valnöten oftast som solitärträd och blir då 12-15 meter högt och ganska brett. Bladen är starkt aromatiska och stora med 5-9 blanka småblad. Honblommorna ser ut som röda stjärnor och hanblommorna utgörs av gula hängen. Vissa år kan fruktsättningen vara riklig.
Den äkta valnöten kan vara frostkänslig och fryser ibland tillbaka. Arten gynnas av hög sommarvärme och bör stå på en skyddad plats.
Det finns gott om information om du söker på google.
Mvh
Fenja