Anna!
Hejsan alla rosodlare. Vi har en klätterros som varenda år blir angripen av någonting.

Någonting "spinner in sig" i de nya knopparna och käkar upp dem. Varenda år samma sak vid samma tid. Senare lämnar angriparna rosen som då i bästa fall hämtar sig och blommar lite.

Vad är detta? De liksom lindar in sig med något sorts spinn i hela skottet med knoppen och om man öppnar paketet är det uppätet. Hur blir man av med detta på ett snällt sätt?
Åsa, mälardalen zon 2
Låter som någon av alla de steklar som går på rosor, bästa sättet tycker jag att bekämpa dem är att nypa bort skotten/bladen medans stekellarven finns därinne och mosa dem under skon. låter man dem vara går de bara ner i marken och förpuppar sig och återkommer år efter år.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon