Full version: Riddarsporre
Tesoj
Fick en massa riddarsporre frön av mamma i höstas. När och hur ska dessa sås? Tacksam för er hjälp.
kerstin z5-6
Bredså i plastbytta i såjord eller grusblandad plantjord -Sätt ute under en buske -gruslager fint grus uppepå ytan -Får inte torka -Skola ut i småbyttor när de fått tre fyra blad och sätt på växtplatsen i början av augusti smile.gif
Tesoj
Tack så mycket. Ska se om jag lyckas...
fleischer
hakar på med en fråga, har frön av riddarsporre. Kommer så dem som föreslagit nu i veckan. Min fråga: om jag inte vill plantera ut på växtplatsen, utan vill övervintra dem till nästa år, hur gör jag då?

Har funderingar på att bygga en kallbänk. Hur hanterar jag växterna i bänken över vintern? bara att glömma.. eller vatten (det fryser väl?)...

hörde ett annat tips om att gräva ner krukorna backen och täcka med löv och gräs (det har vi gott om) för att sedan ta upp krukorna när det är dags för plantering på våren... är detta att rekommendera framför kallbänk? hur gör prffs som kerstin?

sen undrar jag också om det är för sent att göra likaledes med svarta perenna violer. Undrar också om ni har fler tips på vad jag kan köra för perenner nu frn mitten av juni (färdiga för blom nästa år då alltså).

tjo och tjing, läderstring

HÅkan
kerstin z5-6
Kallbänk är en pärla ! Fixar du gamla fönster till den kan du köra igång småttingar o frösådder där tidigt, till våren .
Både de du
1. övervintrat nergrävt i kallbänksjorden i krukor
2.de du sått på hösten -tex Violer, sår du dem redan nu blommar de kanske i september..(bättre så dem i augusti för övervintring)
3, du kan så tidigare på våren i o med fönstret
4, du kan plantera fådda o inköpta perenner som väntar på rabatter, tillfälligt i kallbänken -även som sagt övervintra dem där
Lycka till med perennerna och ta till storleken på bänken .. de fylls fort smile.gif

gamla mattor skyddar den bra under kalla vårnätter
laugh.gif
fleischer
oki, ska bygga!

nåt mer man kan så nu, för övervintring i kallbänk? ivrig!"!!

glömde också... börjar jag vattna på våren igen när tjälen har släppt?
kerstin z5-6
menar du perenner ?? Du kan så tex
lammöron
Kungsljus
campanula sorter
veronica de flesta sorter

samla gärna frö från vänners trädgårdar i sommar -se till att de släpper lätt o är mogna bara
två åriga bienner är perfekt att så nu som :
maria klocka
Borstnejlika
Stor förgätmigej
Digitalis
Stockros mfl
De som inte kommer upp -behöver antagligen en kylperiod o gror till våren .

ja du börjar vattna när tjälen gått
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon