Full version: Trasig Nerium
Thea
Vad är det här och vad ska jag göra med min Nerium??? Topparna och knopparna är svarta och ihopkrumpna, allmänt sjukliga... ser inte bra ut. Har noll erfarenhet av skadedjur/ohyra, behöver hjälp.

Kika här och dela med er av er visdom:

Blommor
Åsa, mälardalen zon 2
Tycker den ser ovanligt frisk ut för att vara Nerium(den på jobbet har miljontals ullöss), ser snarare ut att vara skador p.g.a icke optimalt klimat kanske lite för torr luft eller något liknande. Börja avhärda växten Nerium trivs mycket bra utomhus på sommaren.
Christer i Falköping
Jag håller med Åsa i det hon skriver. Min såg ännu värre ut på grund av dåliga förhållande över vintern.
Christer.
Emser
Jag tycker också att den ser frisk ut men tyvärr så är det inte knoppar som kommer i toppen utan fler blad.
Thea
knoppar... toppar.. same, same,.. nä, jag ser att det inte är knoppar. =) Men tack ändå. Jag tycker ändå att den beter sig underligt, brukar aldrig se ut så där. Ska försöka ha den ute lite, men min balkong är blåsig och skuggig och Norrländsk. Tack för tips!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon