Jag är inte särskilt förtjust i snaps och brännvin, men däremot älskar jag citronskalslikör som blir simmig, syrlig och besk. Limoncello från Neapel-trakten eller ännu hellre från Sicilien är de absolut bästa. Den ska serveras iskall från frysen, då blir den lagom tjock och frostar själv snapsglasen. Systemet hade den vidriga Storck Limoncé tidigare, nu har de den översötade och klibbiga Limoncello di Capri.
Jag hittade ett
hyggligt Limoncello-recept på nätet, men skulle jag använda det skulle jag definitivt minska på sockermängden. Ju mer av det vita ämnet under citronskalet man får med, desto "skräpigare" och beskare blir likören.
Blev också tipsad om att det går jättebra att ta en stor tunna, fylla den rätt högt med hela, rena citroner och sedan toppa upp med ren sprit och ösa ett par liter socker över. Låt stå ett halvår, blanda sedan ut med mer sockervatten. Blir nog en beskare limoncello, att avnjuta efter riktigt tunga måltider.