Ingeborg
28-01-2003, 16:50
Har haft många hibiscusar - med pausperioder p g a spinntrötthet.
Nu är det något annat: bladen blir klenare och så småningom torkar de och blir bruna från bladspetsen uppåt. Det gäller så väl "gammelmor" som fjolårets sticklingar.
Det kommer nya blad, men de angrips också. Har försökt med gödning+ohyretabletter samt en insektsspray som jag slaskat vilt med.
Vad man ser på bladens undersida är liksom spår av mikroskopiska sniglar, dvs litet blanka fläckar som tycks tära på bladen. Dessutom verkar det finnas mikroskopiska svarta kryp, som man kan torka bort med fingerspetsen och lämnar en pytteliten blöt fläck.
Någon hjälp att få?
Ingrid på Västkusten
29-01-2003, 21:49
Tjaaa-a utan att veta exakt vad - så skulle jag prova Provadospray - det biter på allt utom spinn - där det hjälper lite bara.
Vet vad Du mnear med rött spinn på hibiskusar - suck.
Hälsar ingrid
Hej Ingeborg,
Hmmm..i vilket läge står den? För mina erfarenheter tyder på antingen för mörkt eller för kallt. Använder du bladglans? Sluta upp med det - orsakar bruna/svarta fläckar....det kan också vara för torr luft! Jag har flaskor med vatten i som jag ställt på/invid elementen för att fukta upp lite bland mina blommor! Det funkar faktiskt!
Hoppas att du får bukt med det innan alla bladen faller av! Men kasta inte plantan för den kan skjuta nya löv nu när tillväxtperioden är nära - hände mig. Jag fick Rött spinn på ALLA mina blommor. Jag köpte Pyrex-N och sprutade och råkade spruta för nära så alla bladen frös och ramlade av, men inom några veckor var det lika grön som innan och spinnfri!
Lycka till!!!
Tittiluringen
24-04-2003, 15:32
Hej Ingeborg, (och alla andra)!
Kan det ev vara trips du drabbats av? själv misstänker jag att det är vad som hänt min palm, typ elefantfot/flasklilja drygt 2m hög.
det blir vita små spår efter dom där dom sugit ur växtsaft ur bladen och svarta spillningar ligger kvar på bladen.
Har dock ej funnit nåt bra medel mot detta, ska tydligen vara svårt att bli av med, någon har föreslagit såpvatten, men jag vet inte om det funkar.
Däremot har jag inte hittat några spår på mina hibiskusar och jag har ett 30 tal.....
Håller just nu på att driva upp några sorters hibiskus från frö.
Men är det någon som har eller vet var man kan hitta blå hibiskus?
Mvh Titti
Låter verkligen som trips!! Såpvatten är rätt så meningslöst tycker jag...Provado (pinnar mot ohyra och med näring) brukar verka efter ett tag, men man får ha lite tålamod eftersom det bara fungerar på de växtsugande stadierna (ej pupporna alltså...). Sätt upp lite gula klisterfällor här och var också, så fastnar åtminstone några på dem!
Sedan finns det nyttodjur såsom rovkvalster att beställa från bl a Predator. Ta en titt på deras hemsida, där finns mycket information!!! Du kan ex. klicka på växthus, därefter skadedjur och dess naturliga fiender, sedan välja trips.
Glömde visst fylla i hemsidan
http://www.predator.se
Blomsterfrämjandets växtdoktor säger så här om trips:
Bekämpning: Eftersom tripsar trivs där det är varmt och torrt förebygger man angrepp genom att duscha sina växter ofta och undvika alltför höga temperaturer. Ihärdiga duschar kan också vara ett sätt att bli av med angrepp. Använd handduschen i badrummet och spola av hela växten noggrannt, i synnerhet bladens undersidor. Duscha växten varannan dag under tre-fyra veckor. Behandla också växten med något växtvårdsmedel en gång i veckan under denna tid. Det finns flera medel som har effekt mot tripsar, t ex Aldecid, Florina, såplösning (5%) och insektssåpa. Om tripsarna lever i blommor, knoppar eller tillväxtpunkter bör man klämma ihjäl alla djur man ser och omgående plocka bort alla skadade blommor. Därefter bekämpning enl. ovan. Ett sätt att undersöka om det finns tripsar inne i en blomma är att slå den hårt över ett vitt papper. Biologisk bekämpning kan ske med tripsrovkvalstret Amblyseius cucumeris, rovkvalstret Hypoaspis miles och näbbstinkflyn inom släktet Orius.
lilla mamma
25-04-2003, 18:39
Torka av bladen med vatten, t-röd(utspätt) och såpa.
De tycker inte om dig då
De små j-larna, det ser ut som döden när de varit framme
De dödade min monstera, men sedan fick de vad de tålde
Hur blandade du till det?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.