Efter att ha sett en bild på flera buxbomklot i grupp i AoT så är jag väldigt sugen på att ersätta vår trista lilla gräsmatteplätt vid entrén med 5-6 klot i klunga. Kanske med kullersten och ett vattenblänk som kompisar. Frågan är bara: Hur formar man buxbom? Jag har försökt läsa mig till det men alla beskrivningar börjar liksom en bit in i processen, när det redan finns en hyggligt stor buske att forma. Men hur gör man från "scratch"?
-Är det meningen att man ska använda EN buske eller ska det vara flera små planterade tätt tillsammans, som det är i en häck?
-Ska man börja forma klotet redan från start, från golfbollsstorlek över fotboll till den eftertraktade badbollsstorleken eller ska man låta busken växa fritt tills den är så hög man vill ha klotet?
- Om man väntar med klippningen, ska man då toppa under tiden?
-Hönsnät som armering eller ej?
Tacksam för hjälp!