Full version: Bomullslöss
sophie
Hej
Funderar på vad är det som gör att ullössen kommer varje år när värmen kommer? Är det för varmt och kanske för torrt i krukorna som gör att de får fäste?Brukar få dem i mitt blomrum men inte på mina inneväxter.Kontrollerar mina växter ofta men ibland dyker några upp ändå.
Skulle vara bra att veta vad de inte tycker om..mvh as
Åsa, mälardalen zon 2
Troligtvis finns lössen där hela tiden, ullöss lever även på rötterna så även om man lyckas få bort alla man ser på växterna ovan jord så brukar det kravla upp nya ur jorden såsmåningom. Insekternas fortplantning är ofta temperaturstyrd så värmen kanske gör att de förökar upp sig snabbare.
sophie
Tack för ditt svar Åsa
Fick ett tips idag av en trädgårdshandlare att förebygga med milda preparat men olika så de inte blir resistenta ,får väl pröva detta så får vi se om jag slipper att se dem mer, mad.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon