uno
Jag tycker det är fult och skräpigt med utblommade lökar så som påsk- och pingstliljor och tulpaner. Berätta för mig lämpliga åtgärder. Att plantera lökarna ihop med perenner som sedan döljer skräpet är tillämpbart i begränsad omfattning. Kan jag, med bra resultat, gräva upp lökarna och låta dem vissna ner ovan jord? Som sagt, giv mig goda råd.
pejahren
Jag gräver upp lökarna, låter dom vissna ner och torka, sedan förvarar jag dom mörkt tort och kyligt (i källaren) tills det är dags att planta ut dom till hösten.

I år kommer jag inte att köpa många lökar, När kommunen grävde upp för att planta ut sommarblommorna var jag på plats och fick säkrat mig drygt 200 stora påskliljelökar, 50-60 Fritillaria och ungefär 30 kg tulpaner tongue.gif

Allt är nu i källarutrymmet över sommaren.
Hannele
Nu är det hög tid att rycka loss - eller klippa bort - alla vissna blad.

gammelnalle
jaså SÅNA lökar..... (.) (.)


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
uno
CITAT (gammelnalle @ 21-06-2004, 21:02)
jaså SÅNA lökar..... (.) (.)


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Håll i ratten-nalle. biggrin.gif
amaira
Ratt-Nalle? Styr-Björn???

Tjusigt flätade lökar Hannele!!!
gammelnalle
CITAT (amaira @ 22-06-2004, 09:12)
Ratt-Nalle? Styr-Björn???

Tjusigt flätade lökar Hannele!!!

uno och amaira !!!!

ni är la för goa.....

som lök på laxen...


smile.gif smile.gif smile.gif


"Ratt-styrbjörn"
Blomstertanten
Risken med att gräva upp lökarna är att de inte vill blomma nästa år, utan bara blir gröna blad. Man utarmar lökarna !
Lökarna bör sitta kvar och så bladen får vissna ner i lugn o ro. Löken får ny näring med hjälp av bladen.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon