Full version: Cilla!
Helen i Skåne
Du tipsade om träd att ha på balkongen, tack för det! Men vad klarar de för förhållande? Jag kommer att ha en hyfsat ljus balkong men bara sol ett antal timmar mitt på dagen.
Du skrev:
Malus Red paradise (ibland kallad Pink paradise) - en liten pelarapel som blir max 2 m hög och 30 cm bred. Bladen slår ut i mörkrött och blommorna är stora, många och rosa. frukterna små, mörkröda och goda i gelé.

Prunus Tenella - dvärgmandel. Mycket härdig, ända till zon 5 och kan därmed också klara krukliv. Växer som ett olivträd med långsmala vackert mörkgröna blad, finns två varianter och den som endast heter P. tenella blir 60 cm hög, den andra kan bli 1,5 meter. Blomning på bar kvist i illrosa, sedan kommer blad och vackra, håriga mandlar.

Fixar de en sådan miljö? Speciellt mandelträdet låter ljuvligt!
Cilla
Visst finns även din balkong i zon 1?

Jag tror att båda kommer att klara sig hos dig i kruka. Välj stället på balkongen där de får maximalt ljus av de timmar du har.

Jag har inte krukodlat någon av dem själv, men mina står på trånga ställen där de måste boxa sig fram med rötterna med andra växter. De som har erfarenhet av krukodling av träd säger att 40 cm diameter innermått är minimum.

Så här såg min dvärgmandel prunus tenella ut för några år sedan (minns inte om jag lagt in denna bild förut). Nu är den lite högre och bredare och idag såg jag att grenarna är fulla av de ludna mandlarna. Bladverket är mörkgrönt och olivformat efter blommen. Jag har vintergröna under som blommar i blått samtidigt som mandeln, men om jag odlade i kruka skulle jag ha en låg marktäckare med mindre täta rötter som t ex krypande timjan eller kantnepeta som jag skördade efter blom.



Den lilla pelarapeln har rödaktig stam och grenar, bladverket slår ut i kraftigt mörkrött och den blommar kraftigt i rosa liksom får många små blodröda frukter. Formmässigt är den som andra pelaraplar ingen höjdare, men det andra förlåter.

Det finns säkert många andra skönheter du kan ha också - någon av de japanska lönnarna är inte heller fel. När och om de blir lite större kan du ju ge bort eller sätta i backen någonstans. Alla möjliga färger och former finns - från flikigt i rött till limegrönt som blir illgult eller rött på hösten, med gula eller illröda näsor.

Den här har Nutten på sin inglasade balkong, och jag samt några fler på forumet har inte kunnat motstå den i år. Acer Aureum - vackert bladverk som skiftar från gul till gulgrön och med solbelysning får bladen röda kanter. Gul på hösten sägs det, men jag har sett bilder på höströda Aureum också så vem vet. Den har så många näraliggande släktingar!



Sommar och höst - den senare en bonsai. Kanske något för dig?

Finns en liknande A S 'automn moon' som jag har för mig går i rött på hösten (men kolla detta om du är intresserad)


Körsbär skulle jag spaljerat om jag hade balkong. För att frukterna ska mogna krävs inte så många soltimmar som många andra frukter gör. Kolla efter skuggmorell på spaljé, den mognar tidigt och får frukt efter bara ett eller ett par par år.
stina
Ett litet inlägg om skuggmorell: Jag köpte två skuggmoreller på rea på Coop förra sensommaren. Tror jag betalade 99:- styck. Nu är det massor av kart på båda!!! Kul va rolleyes.gif

/Stina
Cilla
Och goda är de också! Håller med Stina om att skuggmorell är härliga. Snabbväxande, vackra, sätter frukt tidigt som dessutom är urgod och mognar även om sommaren är regnig och kall.
Helen i Skåne
Hmmm...tack! Det kanske blir en liten lönn, är så svag för deras fina blad!
Merethe
Den dvergmandelen, Prunus tenella er noe av det søteste jeg har sett! Kjærlighet ved første blikk var det! Så er spørsmålet, hvor i alle dager kan jeg skaffe meg en sånn? Jeg vet med sikkerhet at ingen herover som selger trær har en slik, for da hadde jeg allerede kjøpt den....

Vi holder akkurat på med å planlegge litt større trær og busker til vår 4 år gamle hage(var bare sand for 4 år siden :rolleyes: )
Denne søte der var midt i blinken!!!(for et blikkfang ved siden av et større tre kanskje) Har lest litt om den etter at jeg så bildet, og det står at den lett setter sideskudd, stemmer det? For da kanskje det går å etterlyse en slik fra bytteforumet.

Forøvrig har jeg allerede byttet til meg(ikke mottatt ennå) en Corkscrew willow, et par magnoliabusker og et par ting til jeg aldri hadde hørt om:-) Spennende...
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon