Hej! Jag skulle gärna ha lite tips på änkla krukväxter som jag skulle kunna sköta om. Jag är helt oerfaren inom växtvärlden men tycker det värkar roligt och vill testa något lätt ibörjan *ler*. Jag behöver tips på krukväxter som är änkla att sköta om!
Tack på förhand /Hannes
Enkla och enkla... Tycker att just nu är nästan ingen särskilt enkel... elementvärme och brist på solljus... Men annars är väl de flesta rätt enkla. Det finns ju förståss undantag, men om man vattnar regelbundet, gödslar och planterar om vid behov så ska det inte behöva vara så svårt. Prova dej fram, det är så man lär sig! Fråga personalen där du köper dem, de har oftast stort kunnande. Ampellilja, klivia, pelargon, Benjaminfikus, Gullranka m.fl. kan vara bra nybörjarblommor.
Hej! Roligt att du börjat med växter!! Ja, det finns många att välja mellan som är enkla, men här kommer några tips: olika sorters blommor med rhisomer, dvs med underjordiska knölar, som t.ex. lyckoklöver (oxalis på latin), femöring, begonia, narrhuva och gloxinia. Sen finns det oändligt antal succulenter, dvs växter som lagrar vatten i bladen under lång tid. Exempel är paradisträd (crassula på latin), hottenhott, taklök, höstglöd/våreld (kalanchoe på latin), för att inte nämna alla kaktusar! Jag tycker att dessa alla är lämpliga att börja med som "nybörjare". Lycka till!/Ann-Louise
Hej igen! De växter jag nämnde är enkla på det viset att:
1. De får sällan eller aldrig ohyra.
2. Det gör inget om man "glömmer bort" dem i ett antal veckor.
3. De trivs bra i södersol.
4. De kräver inte så mycket näringstillförsel om man planterar om dem en gång per år i näringsriktig jord.
Lycka till!/Ann-Louise
Tack så jätte mycket!
Ojj, såg att jag visst stavat lite fel *vimsig*.
Tack!