Trevlig fråga - vad trädet försöker tala om!
Om ditt träd orkar skjuta så mycket vattenskott är det inte gödsling det behöver.
Myror i trädet brukar betyda att de bär upp och servar bladlössen. Myrorna äter lössens exkrementer, honungsdaggen. Om bladen i trädet är buckliga tyder det på att lössen fått fart och suger vätskan ur dem. Titta om bladlössen finns kvar (man får rulla upp bladen och titta noga, särskilt där myrorna samlas). Spruta med vattenslangen på blad som har löss, det går om man har handen bakom skotten där lössen brukar sitta. Om trädet är vuxet klarar de att ha ladlöss och det är nog inte därför skotten vissnar.
Vanligast när skott dör på äppelträd, särskilt om de stressats att skicka nödskott (vattenskott), är fruktträdkräfta. Syns som sår på grovgrenar eller yngre skott,
http://www.juniper.se/tradvard/krafta2.htm.
Om det är detta ditt träd lider av ser du sår strax innanför det döda på de grenar som dött. Grenen har snöpts av från det som tillför näring, som en ringbarkning.

kräftans sår på småskott kan vara mycket mindre bulliga än så här när de styper grenen.
Inte alls lika vanligt på äpple men som också liknar de symptom du beskriver är blom- och grentorka, monolia laxa, men på äpple brukar det bara draba blommorna och inte grenen som blommorna sitter på.
Inte heller lika vanligt men förekommande är silverglans, chondrostereum purpureum. Innan grenarna vissnar får bladen en silveraktig färg. Det här är en svamp somkallas purpurskinn och om döda grenar sitter kvar ett par år i trädet ser man fruktkropparna i rött på grenarna. Sådana fruktkroppar kan man också se på död ved på trästaket mm ibland. Träd och virke som har detta måste tas bort och brännas, svampen sprider sig. Jag har bara sett den på grövre grenar, men det tar som sagt ett par år innan fruktkropparna uppstår.

Mögliga frukter som blir bruna med vita mönster på är fruktmögel, monolia fructigena, mycket vanligt hos vissa äppelsorter. Detta stör inte trädet, men väl oss fruktätare. Fär att minska angreppen tar man bort frukterna, låter dem inte hänga kvar i trädet på vintern, och stoppar dem långt ned i komposten.

Titta också på stamskador långt ned som kan ha orsakats av gräsklippare och trimmers, det är en vanlig orsak till trädproblem i trädgårdar och parker.
Vilken sorts äpple är det, i vilken zon står det och i vilken sorts mark?
Är det ett stort, vuxet träd (stammåttet skvallrar om ungefärlig ålder)?