Full version: Seeeega perenner
fiffigafrun
Fackelblomster, lite olika malvor, röd solhatt, lammöron, temynta m fl är sååå sega hos mig. Har knappt kommit upp ur jorden fastän plantorna är riktigt stora.

Jorden är mumsig, rätt fuktighetshållande jord o sol mellan 11 o 19. Snön ligger länge på våren så den har också isolerat bra. Så vad kan felet vara, ska de vara så sega att de knappt tittat upp ens?

Ska jag ge upp hoppet eller?

/Karin
Ullet
MIn trädgårdsmalva som haft ett ton snö på sig har just börjat komma på allvar. Först var det några ynkliga blad som såg ut att stå stilla helt, men nu har de växt en del sista dagarna. Kanske dom bara är sena? *hoppas*
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon