CarolinaM
28-06-2004, 18:47
Hej!
Jag vill så gärna köpa ett växthus till min lilla tomt. Jag får inte plats med 10 kvm utan får nöja mig med 6-8 kvm. Min fundering gäller; ska jag köpa ett billigare grönlackerat från Willab (sunseeker Juliana) eller ska man köpa ett i trä som är sååå mycket charmigare från Florum?
Florum-växthusen är ju som lusthus!
Tacksam för synpunkter!
Carolina
ThomasJ
28-06-2004, 18:55
Det är ju helt upp till tycke och smak..

Juliana är ju ett aluminium, med vad det betyder i underhållsfritt.
Florum är ju i trä, och behöver fixas och donas med lite då och då..
Jag skulle nog satsa på det som känns trevligast, du skall ju titta på det varje dag..

Så välj Florum du..
/Thomas
TeliaNet
28-06-2004, 22:32
smaken är som baken!
precis som tomasj sa, bara det att om du nu inte gjort en allt för avancerad grund kanske du vill ta med det om du flyttar, då är det svårare att montera upp ett i trä som du kanske målat och då när du lossar delarna flagrar färgen.
dessutom blir det väldigt tungt med ett träväxthus som svällt så att det kräver kanske bättre grund än alu-växthus.
men jag vill för all del inte avskräcka dig från ett träväxthus.
fiffigafrun
29-06-2004, 10:18
Köp ett Florum, de har ju även strl 7,5 kvm tror jag. De är så pass rymliga i höjd på dem så ett mindre än 10 kvm känns ändå stort. Och de är jättefina, kan jag intyga!
Jag har fått mitt Florum-växthus på 10 kvm vitmålat uppsatt i helgen men hann tyvärr inte hela glasningen färdigt innan stora syndafloden kom. Jag ska fixa bilder snart, bara det slutar regna. Jag är supernöjd! Det är verkligen som ett litet lusthus också.
CarolinaM
29-06-2004, 10:55
Tack för alla synpunkter, jag är så sugen på ett från Florum, tror att det blir ett sådant. Eftersom tomten är så liten vill jag ha ett snyggt...
Carolina
fiffigafrun
29-06-2004, 14:46
Från sidan ser Florums betydligt större ut än de 10 kvm som vårt är p g a det branta taket och att det är rätt högt. Bra luftvolym alltså och jag kan lätt stå raklång överallt i växthuset, är 164 cm lång själv.
Både jag o min man tyckte det var fin kvalitet också, bra embalerat och med tanke på vad en t ex en friggeboda kostar så är det ändå ok tycker jag.
Men säkert kräver det mera underhåll än ett i plast/aluminium, men själv skulle jag ALDRIG vilja ha ett i plast, för då ser man ju knappt ut.
kerstin z5-6
29-06-2004, 19:23
Fö flagnar aldrig linoljefärg ...vilket är grunden i standardfärgerna på florums träväxthus -den kan blekas, torka lite -då stryker man på ren linolja eller mer färg .
MRLINDELL
29-06-2004, 20:31
Oljefärger "kritar" i stället, de förvinner också med tiden. Nordsjö Tonova V Akrylat var bland de bästa färgerna enligt senaste proverna från försäkringsbolagen.
Jag har bara målat i Akrylat som håller garanterat minst i 10 år. Tidigare färger var nästan lika bra men man skötte inte målningen som man skulle. Utan oljegrund och grundfärg fungerar ingen målning.
TeliaNet
29-06-2004, 22:04
har bla ett egen gjort miniväxhus ute och det sväller så att det inte går att stänga när det regnat.
jag skulle aldrig välja ett växthus i trä då det sväller flera mm fram och tillbaka beroende på regn eller torka.
MRLINDELL
30-06-2004, 09:32
När allt kommer omkring och allt avslöjas är det ett jäkla pill med trä och glas för att det skall fungera. Har man den tiden och den lusten är det helt OK.
Men har man inte det skall man välja alternativ som inte äter på hummöret. Jag har byggt småsaker ute som trots målning med träolja, sedan oljegrund, sedan två lager färg OLJEFÄRG spricker upp när det är så här fuktigt och regningt. Trallen slår sig, lister vill släppa mm. Levande material rör på sig och naturen gör allt för att knycka tillbaka allt.
Med aluminium mm tar det bara längre tid och syns inte lika mycket. Med aluminium kan man ta fram högtryckssprutan med turbomunstycket och blåsa den ren i NYSKICK. Prova det med trä om ni törs ...
CITAT (fiffigafrun @ 29-06-2004, 15:46)
Från sidan ser Florums betydligt större ut än de 10 kvm som vårt är p g a det branta taket och att det är rätt högt. Bra luftvolym alltså och jag kan lätt stå raklång överallt i växthuset, är 164 cm lång själv.
Både jag o min man tyckte det var fin kvalitet också, bra embalerat och med tanke på vad en t ex en friggeboda kostar så är det ändå ok tycker jag.
Men säkert kräver det mera underhåll än ett i plast/aluminium, men själv skulle jag ALDRIG vilja ha ett i plast, för då ser man ju knappt ut.
Men kanske glas och aluminium
Maggan H
04-07-2004, 12:36
Hej!
Jag går oxå i väntans tider på att köpa växthus, alu+plast blir det här pga fotbollsspelande grannbarn. Frågan är när man ska köpa, blir de billigare om en månad så väntar jag med beställningen så klart! Det ska ju ändå fixas o donas med grunden/golvet. Har nån koll på om de "reas" i augusti? Min Willabkatalog gäller tom 31 juli, det står dock att det är kampanj just nu. Hur göra?
MRLINDELL
04-07-2004, 15:20
Består kampanjen i att få typ 4 st automatiska öppnare på köpet skall man inte tro man får det billigare om man inte är intresserad av deras konsol förstås, men en sådan kan man fixa själv.
En öppnare går på 200 sek/st = 800 sek om det rör sig om fyra st. Det kan bli ca 10%
Skall instämma med övriga Florum ägare. Mitt 10kvm fungerar perfekt, det där med trä kontra alu är nog endast en smakfråga tror jag. Underhålls mässigt så ser jag inga problem med att underhålla med linolja med ett par års mellanrum.
Rekommenderar följande:
Jag har åtta takfönster med automatik och är själaglad att jag satsade på att få dit så många, för nu vädrar jag ut värmen, och med höjden på huset och de extra ventilationsspringorna så fungerar det helbra. Dvs jag har ett takfönster per meter på varje sida.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.