Full version: Azaleor
Barbro Hermansson
Hej!
Har 4 olika sorters azaleor. Jag har dom ute varje sommar. Nu har de blivit så stora och kala nertill. Kan jag klippa ner dem? Och hur mycket i så fall.
Jag antar att jag måste plantera om azaleorna, har aldrig gjort detta. Vilken jord skall jag använda? huh.gif

Barbro från västkusten
Cilla
Hej Barbro!

Du kan beskära dem efter blomningen. Helst vill de beskäras lätt, men om de blivit rangliga en lång bit kan du beskära några grenar lite hårdareoch spara de andra som de är, för att beskäras nästa och nästnästa år.

Azaleor vill ha sur, mycket mullrik och ganska kraftigt gödslad jord. Det finns färdigblandad Rhododendronjord i handeln (Azalea är en bladfällande Rhododendronväxt).

Om du har dem i kruka behöver de ny jord varje år på våren, och ganska stora, djupa krukor för att inte bli glesa.

Om du har dem på västkusten klarar de att stå direkt i jorden utomhus också, om det inte är ett alltför vindutsatt läge. Men om de kommer ned i kalkrik jord (t ex gräsmatta som kalkas) då mår de pyton.

Lycka till!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon