Full version: meconopsis sheldonii
e_sedell
Vilket ph vill hellst bergvalmo ha?
...och är det någonting annat man behöer tänka på?


Om jag har en för basisk jord hur ska jag då
räkna ut hur mycket torvmyll jag ska blanda i?
Betty
Kan inte direkt svara på dina frågor om surhetsgraden vid bergvallmo-odling men hittade ett intressant odlingsprojekt här: http://www.abc.se/~m8449/CREWDSONS.html.
Piffen
Bergvallmo vill ha ett lågt pH och särskilt M x sheldonii som blir lilaaktig istället för blå om den får för högt pH (Meconopsis, James L.S. Cobb).
Om du har en alkalisk jord är det nog bäst att du bygger en blötbädd som är isolerad mot omgivande mark för att förhindra att markvätskan kommer upp i jorden annars kommer den bli mer alkalisk med tiden. Länken i svaret ovan har även en anvisning för att bygga en sådan.
e_sedell
Ja just det, så hade jag tänkt att göra. Men det kommer att kosta pengar. Hur lång tid tror du att det kommer att ta innan jag har fått igen det jag satsat? Hur mycket ska man begära för fröna?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon