Full version: Lustigt om nävor...
amaira
Ibland får man aha-upplevelser...

Denna vackra blodnäva växte bredvid oss, där vi slagit oss till ro bland klipporna på en liten märarö-kobbe.



(Det var en underbar sommardag i lördags och jag badade fyra gånger - lääääänge - det var säkerligen inte under 18 grader i vattnet rolleyes.gif - och solen stekte underbart!!! )

Nävor, och andra geraniumsorter (pelargoner t.ex.) har ju fröställningar som en lång fågelnäbb. Eller som en sorts "ärtskida".

Jag har aldrig tänkt på hur den "funkar", bara tagit för givet att fröna legat på parad därinne, som de brukar göra i ärtskidor.


Men nävan bredvid oss, talade om hur det ligger till med den saken!


Fröna (fem st. lika många som kronblad) ligger längst inne vid foderbladen närmast skaftet, och den långa "pipen" är "bara" en sorts femdelad katapult, som lossnar när fröna är mogna, och lyfter upp dem som i en liten "skål".



Måste vara föregångare till de vackra rumsarmaturer som finns ... rolleyes.gif


I nyaste numret av Allt om Trädgård, står det att pelargonens vetenskapliga namn kommer från grekiskans pelargos och betyder stork.

Det vet jag inget om. Däremot lär geranium vara en avledning av ett gammalt greksikt växtnamn som betyder "den lilla tranan", och som redan i forntiden användes om näveväxter.
Givetvis är det fruktämnets "näbb" som syftas på.

På tal om Allt om Trädgård, förrresten ...

Där finns en underbar bild på en privat damm, fylld med röda näckrosor ...

... sprungna ur en planta från Tiveden...

Aja, baja, AoT !!!

Sextio röda näckrosor ...

I sjön Tividen finns inte många kvar - trots fridlysning - berättade min granne och väninna för en tid sedan, eftersom hon brukar åka på semester till de trakterna.

Folk tar helt enkelt med sig plantor hem! mad.gif

/amaira.
Madeleine1
Vackra bilder och intressant information, Amaira!
wub.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon