Full version: Beskära häckkaragan
silverlök
Hej!

Har en häck av häckkaragan (sibirisk ärtbuske) som växt sig på tok för hög, är upp mot fem meter. Jag har fått rådet att föryngrinsbeskära den i vinter och undrar nu hur långt ner jag ska såga. Ska den beskäras långt ner mot marken eller lämnar man en meter av stammarna? Kan man beskära på flera "nivåer", så att den dels har kvar litet höjd, dels buskar till sig nertill? blink.gif Svårt att veta hur man ska göra som nybörjare!

Tacksam för alla tips!
biggrin.gif
Lajo
Hej. Det här klippte jag från en frågespalt från Gröna rum på SVT.


"Häckkaragan beskärs om senvintern. Gör gärna en kraftig beskärning i två etapper, två vintrar efter varandra och på följande sätt: gallra bort äldre och tätsittande grenar, samt grenar som korsar varandra. Bygg upp häcken av unga friska skott, som toppas in på den höjd du vill ha den nya häcken."

Jag tolkar det som att man kan ta bort hälften av den äldre veden första året ända vid marken. Året därpå kan man ta bort resten av den gamla veden och spara de nya skotten, eller vad tror ni?

/Lasse
Kattgräs
Enligt "beskärningsboken" kan den skäras ner ordentligt mycket, till och med nästan till marknivå. för den kommer lätt igen och har mycket god växtkraft.

Vår häck "ansade" vi i juli förra året, från dryga två meter till ungefär en meter utan att den tog skada. Däremot är den gles nertill, så i mars kommer jag nog ta till storsläggan eller snarare sågen!

Jag försöker länka till en tidigare diskussion om just häckkarragan: om häckkarragansbeskärning
silverlök
Hej!

Tack för era svar, ska bege mig ut med sågen kommande senvinter!! biggrin.gif

/Silverlök
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon