Full version: Gräsklipp
Elihe
Hej på er!!
Hur länge törs man lägga gräsklipp på rabatterna? Det innehåller ju rikligt med kväve så jag antar att man inte kan lägga på så här års. Någon som vet? huh.gif huh.gif wink.gif
Lady Hamilton
Jag har använt gräsklipp i flera år, på våren som gödning och på hösten som vitertäckning och ibland där i mella utan problem.
Blommor, buskar, träd, trädgårdsland är planterade i jord
Växthuset och potatislandet är sand
Hälsningar Hammis
kerstin z5-6
jag slutar i juli o tar bort kvarvarande gräs nu från rabatterna.De blir fina bon till sork annars ..i alla fall under snö blink.gif
Fenja
Om du har möjlighet att låta gräsklippet torka (kanske svårt i det här vädret!) så kan du lägga på det nu med. Annars gör jag som Kerstin, slutar i juni/juli och lägger i komposten i stället. Risken med kvävet är att växterna fortsätter att växa och inte förbereder sig för vintervilan - och fryser ihjäl.
Mvh
Fenja
Elihe
Tack fö era svar!
Det var som jag mistänkte! Då får det bli kompost av gräset o vintertäckning ev.
MVH smile.gif rolleyes.gif tongue.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon