Hej på er!!
Hur länge törs man lägga gräsklipp på rabatterna? Det innehåller ju rikligt med kväve så jag antar att man inte kan lägga på så här års. Någon som vet?
Lady Hamilton
28-08-2004, 16:32
Jag har använt gräsklipp i flera år, på våren som gödning och på hösten som vitertäckning och ibland där i mella utan problem.
Blommor, buskar, träd, trädgårdsland är planterade i jord
Växthuset och potatislandet är sand
Hälsningar Hammis
kerstin z5-6
28-08-2004, 18:20
jag slutar i juli o tar bort kvarvarande gräs nu från rabatterna.De blir fina bon till sork annars ..i alla fall under snö
Om du har möjlighet att låta gräsklippet torka (kanske svårt i det här vädret!) så kan du lägga på det nu med. Annars gör jag som Kerstin, slutar i juni/juli och lägger i komposten i stället. Risken med kvävet är att växterna fortsätter att växa och inte förbereder sig för vintervilan - och fryser ihjäl.
Mvh
Fenja
Tack fö era svar!
Det var som jag mistänkte! Då får det bli kompost av gräset o vintertäckning ev.
MVH