Full version: SNIGLAR!
Isis
Hej. smile.gif

Har ett problem som jag nu vänder mej till er för hjälp med.

Har nämligen snigar (med å utan ryggskal) i min trädgård bland mina blommor. De äter på min kaprifol mina marktäckare.. ja alla mina blommor i stortsätt. sad.gif

Har ni något tips på ett bra medel jag kan använda eller andra tips? unsure.gif

Kram
zaaritha
Grymt--men fat m öl hjälper--de drunknar.
Vedaska i en sträng runt de växter man vill skydda.
Men själv är jag för blödig att ta död på dem.
*Felix matte*
En sån här hittade jag alldeles intill blomrabatten i går morse... det var den första snigeln detta år.. kanske är det en åkersnigel.
Viveka
Klipp itu dem med en sax eller spade, det är humanast och enklast.
Låt liken ligga kvar, de drar nya sniglar till sig, så det blir lättare att döda dem också.

Jag är själv blödig, men min blödighet stoppar vid mördarsniglar. Jag hatar de otäcka kräken och är fullständigt besatt av att döda dem. Har alltid en sax med på kvällspromenaden med hunden.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon