Full version: Amaryllisar
Ciczi
Hej.

Min sambo fick en amaryllis i vintras som vi sedan lät vissna ner och ställde mörkt och svalt (i källaren). Hur gör jag nu? Ska den tas fram och planteras om, eller har jag sabbat den totalt? unsure.gif Är det någon som vet hur jag ska göra nu? Lite tips vore inte fel.

Ciczi
HåkanH
Hej

Känns löken fast när du klämmer på den så är löken förmodligen ok.
Vill du ha den blommande till jul så vänta lite med planteringen, typ november, men en amaryllis är aldrig fel.
Ciczi
Och sen när jag planterat den så vattnar jag som vanligt? unsure.gif

Ciczi
HåkanH
Hej

Håll igen med vattningen tills blomknoppen visar sig, för mycket vatten och näring får blomstängeln att rusa i höjden. Med risk för att den bryts.
Åsa, mälardalen zon 2
Om du inte gödslade och pysslade om amaryllisen efter blomningen är det inte säkert att den orkar blomma igen iår.

Här kan du läsa om hur man gör med amaryllislökarna (nyköpta och sparade):
http://www.odla.nu/artiklar/amaryllis.shtml
Ciczi
Vad gödslar man med? Vanlig blomsternärning eller något annat?

Ciczi
Åsa, mälardalen zon 2
Vanlig krukväxtnäring går bra. När amaryllisen bara har gröna blad är tiden att gödsla då ska växten lagra upp tillräckligt med näring i löken för att orka blomma.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon