Full version: Flytta vårlök
netaave
Har bytt lite växter med en kompis i skåne, ska få vårlök av henne att sätta i gräsmattan, när ska vi flytta dom, nu eller i vår?
Kan ju vara svårt att hitta dom nu.
Fenja
Om du sätter dem nu går de i blom till våren!
Mvh
Fenja
Sommartorparn
Om dom är svåra att hitta nu, så kan ni vänta med att gräva upp dem nästa år, men vänta till desss att den har blommat och bladen är på gång att vissna ned. Helst ska dom väl vissna ned helt, men alla sorter är inte så kinkiga med det.
netaave
Det här handlar alltså om blomman vårlök, den som oftast växer vilt men som min kompis har hela gräsmattan full av.
Fenja
Jo, jag antog det! Om din kompis vet var i gräsmattan de finns så kan ni gräva upp dem nu och flytta dem. Min kompis har tagit upp så på min tomt och de klarade sig fint.
Mvh
Fenja
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon