Full version: Musik
zaaritha
Vore intressant att få veta vad ni alla tycker om för musik?
Vad ni helst lyssnar på?
Och, vad ni absolut tycker illa om!!
Själv lyssnar jag gärna på country, men det ska vara bra texter--inte "hjärta o smärta"!
Har några favoriter: Tom T Hall, Johnny Cash, Waylon Jennings, Dolly Parton, Emmylou Harris, Kris Kristofferson, Lee Hazelwood, Charley Pride,
Bobby Bare. Nå´n som känner till dem?
För övrigt lyssnar jag gärna på Rod Stewart, Tina Turner.
Och---eftersom jag är så himla gammal: Hollies, Searchers, Buddy Holly,
Jimi Hendrix, Rolling Stones, Simon& Garfunkel, m.fl.
Svenska favoriter: Cornelis Wresjwijk, Thorstein Bergman, Lill Lindfors, Björn Afzelius, m.fl.
Christoffer
Susanne Alfvengren, Magnus Uggla, Portishead, Tricky, Massive attack, Jaques Brel, Al Bano & Romina Power, Rikard Wolff, DiLeva, Sarah Brightman, Julio Iglesias, polsk musik, lite iranskt, ambient m.m.m.m.

Gillar inte gangsterrap och dödsmetall.
gammelnalle
CITAT (zaaritha @ 19-09-2004, 00:11)
Vore intressant att få veta vad ni alla tycker om för musik?
Vad ni helst lyssnar på?
Och, vad ni absolut tycker illa om!!
Själv lyssnar jag gärna på country, men det ska vara bra texter--inte "hjärta o smärta"!
Har några favoriter: Tom T Hall, Johnny Cash, Waylon Jennings, Dolly Parton, Emmylou Harris, Kris Kristofferson, Lee Hazelwood, Charley Pride,
Bobby Bare. Nå´n som känner till dem?
För övrigt lyssnar jag gärna på Rod Stewart, Tina Turner.
Och---eftersom jag är så himla gammal: Hollies, Searchers, Buddy Holly,
Jimi Hendrix, Rolling Stones, Simon& Garfunkel, m.fl.
Svenska favoriter: Cornelis Wresjwijk, Thorstein Bergman, Lill Lindfors, Björn Afzelius, m.fl.

men hallå.... vadå hjärta/smärta..

vad skriver de du har nämnt??? givetvis inte hjärta smärta för de kan inte svenska biggrin.gif ...

men nog 17 är det just vad de skriver om??? ÄN SEN DÅ!!! ?? det är väl det det handlar om. Hela livet.

Av alla du nämner är det bara en som jag INTE lyssnar på frivilligt...(men jag tänker inte HÄR avslöja Vem/vilka )

Spelar själv i ett coverband (trots att jag nog är äldre än dig...) samt som trubadur (trubamoll- finns det?) så jag får väl lägga till några favoriter:
James Brown, Beatles, Kinks, Siw Malmqvist, Owe Thörnqvist, Tages, Hep Stars, Spotnicks, Shadows, The Who, Eddie Cochran, Lars Lönndahl, Hounds, Sven-Ingvars, Barry McGuire, Byrds, ....... nej bäst att sluta.. listan kunde bli HUR lång som helst...
EDIT: Bach , Vivaldi, Beethoven,.......gillas ochså


Tycker illa óm... NÄ!! men lyssnar inte på......... inte värt att ens nämna..

björn
Caprice
Just nu är det Agnetha Fältskog´s senaste..
Annars gillar jag Whitney Houston, Aretha Franklin, George Michael, Bo Kaspers Orkester, Kent... för att nämna några..

Caprice
zaaritha
Hördu "Gammelnalle"! Har du lyssnat på t.ex. Tom T Hall`s texter?! Där finns hela berättelser!
Och Kris kristofferson`s texter!?
Likaså Waylon Jennings, m.fl. av dessa "föraktade countrysångare"......

Så--kom igen-- säj vad du menar!
wolkenkrabber
hmmmm, ja har svårt attsäga ja gillar typ allt utom fjortis pop country eller dansband,


några favoriter just nu,

Nas,
Timbuktu,
Herbert Grönemeyer,
2raumwohnung,
Die Fantastische Viel,
Belle & Sebastian,

och mycket mycket mycket mer,
zaaritha
Vadå "äldre" ?
Jag är 54 år, men gillar olika slags musik!
Varför vill du inte säja vad, eller vilka; du inte gillar????
Varför säjer du inte vad du tycker om?
Och du kan väl inte mena att Tom T Hall`s texter-t ex. -handlar om "hjärta o smärta"? T.ex "Going To Hell In A Basket".
Eller Kris Kristofferson`s "Sunday Morning Comin`Down"??
Smekajsa
Jag är nog allätare smile.gif smile.gif

lyssnar på det mesta allt från klassiskt till pop & rock

har lite svårt för viss jazz och

något som jag helst inte lyssnar på är rapp
amaira
Jaha...hrmmm ... så kommer då all min okunskap upp i dagen. unsure.gif

Lyssnar på olika musik, beroende på humör och inre "takt". Det ska harmonisera.
Tycker nog om all slags musik, utom dunka-dunka som kan ge mig tarmvred.

Vad de heter? ... hrmmm...
Jag kan namnge vissa svampar, växter och djur på latin - men när det gäller "kändisar" (i gemen) blir jag ett blankt papper... De må vara levande eller döda sedan några hundra år...

De sista fyra åren har jag dessutom mestadels "levt i tystnad". Stillheten är så skön, behöver den. Vill lyssna till fågelsång, blomdoft och mig själv. Vill lyssna till mina nära och kära.

Musiken lär återkomma, den är viktig för mig, den fördjupar stämningar och humör och lägger till aspekter av livet. Men "vad dom heter", se det kan jag rakt inte komma på, det är lite blandat lite här och lite där.

Nu ska jag sluta, jag svamlar ju bara. Förutom svamlet blir jag "djup", ha förbarmande med mig tongue.gif tongue.gif rolleyes.gif

/amaira wink.gif
renate
Ja det där var en knepig fråga,det beror mycket på humor och stämning.Mest gillar jag klassiskt musik,Beethoven,Mozart,Tschaikowsky och många fler.Jag har en hel del gamla LP skivor som jag då och då spela.Numera köper jag naturligtvis CD skivor, men bara klassiska. Annars kan jag väl lyssnar på det mesta,Edith Piaf är en av favoriterna.Elvis P. 60&70tals musik tycker jag om,plus pop och rockmusik.Jag har svårt för rapp och Hipp hopp och riktigt dunka,dunka,det är i mina ögon ingen musik.Dansband,bra att dansar till,men lyssnar? nej. Man kan skriver hur mycket som helst om detta ämne.
Fågelsång på våren inte att glömma,trädens susning,havets brus;det är musik i mina öron.
Ciczi
Musik ska byggas utav glädje, av glädje bygger man musik...laugh.gif wub.gif

Jag själv lyssnar på ganska mycket. Till favoriterna hör människor med starka, fantastiska röster som Celine Dion och Helen Sjöholm för att nämna några. Men jag är egentligen ganska mainstream när det gäller musik. En favorit är musikaler som jag gillar skarpt. En annan favorit är viss meditativ musik som får en att må bra. Något jag inte klarar av är musik som mest är oväsen, d.v.s. musik som inte är röster och melodier. Respekterar andra som lyssnar på det men själv får jag spader.

Ciczi
kerstin z5-6
Det mesta,- fa Klassisk musik av alla slag , pop och rock med
men måste jag välja så ska det vara flamenco smile.gif
Helst med PACO DE LUCÍA
gammelnalle
CITAT (zaaritha @ 19-09-2004, 02:30)
Vadå "äldre" ?
Jag är 54 år, men gillar olika slags musik!
Varför vill du inte säja vad, eller vilka; du inte gillar????
Varför säjer du inte vad du tycker om?
Och du kan väl inte mena att Tom T Hall`s texter-t ex. -handlar om "hjärta o smärta"? T.ex "Going To Hell In A Basket".
Eller Kris Kristofferson`s "Sunday Morning Comin`Down"??

hoppsan!!!

Verkligen inte menat att få dig upprörd. Kanske vi har olika definitioner om vad "hjärat och smärta" är ??
För MIG är Tom T Hall OCH Kris Kristofferson (SYND att jag missade honom när han var i Hultsfred i somras) verkligen "Storytellers" med stort S och jag gillar dem och deras låtar (även om de inte kom med på min lista tidigare) MEN jag menar nog att det är just "hjärat och smärta" som de skriver om:


Candy in The Window:
Don’t kiss my lips and say good-bye, it makes me want you more
Anyway, I knew somebody like you once before



Fox on The Run
:She took all the love that a poor boy could give her
And left me to die like a fox on the run


I’m Not Ready Yet :I should’ve left the day your love was dyin’
I passed up every date I ever set
I know I’ll leave you when my heart is ready
I’m still around, ’cause I’m not ready yet


Old Enough to Want To
:I’m old enough to want to and fool enough to try
They don’t make women like you anymore
And since there’s not enough to go around


· She Gave Her Heart to Jethro :

Now some of her lovers were strangers; she gave everybody a whirl
She gave her heart to jethro, and her body to the whole damn world


DET kallar jag för hjärta / smärta MEN VISST gör han det bra!!!
Precis som Kris K.
Help Me Make It Through The Night .... behöver jag säga mer eller Me & Bobby Mcgee....

och nog sa jag väl vad jag gillade???


CITAT
så jag får väl lägga till några favoriter:



Men låt oss för allt i världen inte bli ovänner om musik. Det finns SÅ mycket musik att vi inte HINNER att lyssna på allt. Och alla TYCKER inte om allt.

Det är därför jag INTE säger vad jag inte gillar... DEN musiken är ju inte sämre eller bättre för det. Det finns PLATS för alla smakinriktningar.


Kram på dig Zaaritha
Iris i V-botten
Favoritmusik kan vara så mycket.

Musik som man kommer ihåg från barn och tonårstiden har ju sin speciella klang. ( 50 - 60 tal) Jag kan t.o.m. känna dofter när jag hör vissa låtar från den tiden .
När mina döttrar var i tonåren (80 -90 tal) vibrerade huset av deras musik.
Nästan allt av deras favoritmusik känns som min egen.
Men jag kan gärna lyssna på en klassisk skiva nån gång emellanåt också.

Det jag inte gillar är lättare att säga:
Rapp.....skitsnack till musik.
Programmusik (tror jag att det heter ).....när en symfoniorkester går på instrumenten som om de vore deras fiender
Typ Yngve Malmström som plågar gitarrer till bristningsgränsen
En viss allergi har jag också utvecklat mot David Bowie

Men smaken är ju som baken.........delad.

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
pejori
själv lyssnar jag på det mesta smile.gif
är ingen älskare av klassisk musik. även om jag lyssnar på en del, typ vivaldi. smile.gif
tillhör också dom som inte trivs med tecno eller rap. blir fruktansvärt stressad av det. wink.gif
just nu är det celine eller sarah brigtman jag lyssnar på mest. gillar hjärta och smärta smile.gif smile.gif
köper gärna olika "love songs" som dimper ned i tid och otid rolleyes.gif
Becky,Malmö
Jag säger bara Mahler............. ingen annan har någonsin skrivit nåt mer fantastiskt i vår levnadshistoria (enligt min smak). Problemet är bara att många tycker det verkar för komplicerat med klassisk musik. Men det handlar egentligen bara om att man ska ha tid att lära känna musiken .
Men vill ni verkligen lyssna på nåt som berör en ända in i hjärtat så kan jag bara rekomendera tex. Mahlers 5:e, 4:e eller 6:e symfoni.

Men självklart finns det musik för alla tillfällen, Mahler är ju knappast någon partymusik tongue.gif
*Molly*
Jag lyssnar helst på blues wub.gif
Copycat
Hejsan ! Radio Guld, här i Sundsvall, är toppen. Dom spelar allt från 50,60, 70 och 80 talsmusik i en salig blandning. Annars så är tecno helt OK tycker jag. wub.gif
renate
CITAT (Becky @ Malmö,19-09-2004, 19:29)
Jag säger bara Mahler............. ingen annan har någonsin skrivit nåt mer fantastiskt i vår levnadshistoria (enligt min smak). Problemet är bara att många tycker det verkar för komplicerat med klassisk musik. Men det handlar egentligen bara om att man ska ha tid att lära känna musiken .
Men vill ni verkligen lyssna på nåt som berör en ända in i hjärtat så kan jag bara rekomendera tex. Mahlers 5:e, 4:e eller 6:e symfoni.

Men självklart finns det musik för alla tillfällen, Mahler är ju knappast någon partymusik tongue.gif

Ja just det, Mahler. En god vän från mig sade en gång:Mahler och Bruckner måste man lära sig att älskar och förstå. Jag har inte gjort det än, nu när du skriver om Mahler kom jag på att jag har en hel kasse med videoinspelningar av Mahler och Bruckner i gaderoben.Jag fick de av min gode vän som är borta nu.
Kattgräs
Hmmmm.... ont om hårdrockare här märker jag....

Förutom hårdrock gillar jag klassiskt (Dvorzak just nu), blues, rock, folkmusik (från olika folk), vissa låtar och artister jag hörde i tonåren (för drygt tjugo år sedan alltså), att sjunga själv (i duschen) och att lyssna på barnens sånger.

Det är lätt att radion stängs av eller att det blir en annan kanal om det låter som hiphop, dansband eller hitlistemusik à la Britney Spears.

wub.gif Vilken tur att vi gillar olika musik hörni! För då finns det så mycket att välja på ifall man skulle tröttna. tongue.gif
*Felix matte*
Allätare biggrin.gif Klassiskt ligger just nu på topp. Allt förutom heavy metal har tillträde... Tecno ligger som etta ibland likaväl som Smetana, Liszt, Mozart, Nordman. Uggla, Lundell, Westlife, Johnny Casch, reggae, country, dansband, blues, en del jazz och religiösa...Mitt musikval är helt beroende på sinnesstämning och så tror jag att det är för de flesta. biggrin.gif

Mahler..vet inte om jag har han i min skivsamling, men jag fick några smakprov på nätet och de föll mig i smaken wub.gif
Betty
Våldsamt improviserad jazz och programmusik orkar jag bara inte lyssna på! Men annars lyssnar jag på det mesta - dagsformen och humöret brukar avgöra vad jag lyssnar på, om jag lyssnar alls! smile.gif
carol
CITAT (wolkenkrabber @ 19-09-2004, 02:28)
Herbert Grönemeyer

blink.gif wacko.gif biggrin.gif laugh.gif he he Har du hans skivor?


Jag lyssnar på p3 hela dagarna på jobbet så jag lyssnar inte på så mycket musik på fritiden längre. Favoriter just nu är annars Eskobar och Elin Sigvardsson. Ibland lyssnar jag på punk, jazz, country eller blödiga ballader, ganska bred musiksmak alltså. smile.gif
Gossen Ruda
Snälla Caprice, hur kan du skriva så? Du är helt ute. Läste du inte recensionerna av Agnetas skiva? Den är urkass, hon sjunger falskt, idiotiskt låtval, äckligt svulstiga stråkar mm. Att man över huvud taget kan göra en sån skiva?

Men jag håller med dig, den är mycket bra. biggrin.gif Däremot tycks Agneta vara helt ur fas med uppblåsta musikrecensenter men det är faktiskt vi musikköpare som är målgruppen. Skönt att få höra gamla godingar i nyinspelning.

Får övrigt är jag musikallätare även om jag har svårt för en hel del av en nutida själlösa musikmassan.
Annica i Sörmland
Kul idé!! biggrin.gif wub.gif

I bilen får det gärna dunka lite, så där blir det techno eller lite mild hårdrock (kan man säga så?) Gillar inte heavy metal eller den svartaste hårdrocken.

Utanför bilen blir det väldans blandat; Diana Krall, Ted Gärdestad, Barry White, Sting, Bon Jovi (har några gamla skivor..), Patrik Isaksson mm. Jag lyssnar helst på lite lugnare musik hemma, jag slappnar av så skönt då!

Kram på er i musikträsket!
Ingo
Och jag gillar:
Rock - klassiker från 60-talet, en del från min tonårstid som Police, The Clash och Ebba Grön och fram till t ex The Ark, The Sounds och Marit Bergman...
I Rap/R'n'B/Ragga- svängen gillar jag t ex Outkast, 2 Cent, Eminem, Kelis, Sean Paul, Ms Dynamite, Timbuktu.
Jazz gillar jag framför allt live, har inga skivor.
Klassiskt t ex Bach, Beethoven, Mendelsohn, Rachmaninov. Har lessnat lite på Mozart, tycker att han blir så insmickrande i längden. Många "svårare" tonsättare som Mahler har jag aldrig haft tid att lyssna in mig på.

Hatlistan då? Jag har svårt att peka ut någon speciell genre som jag ogillar rakt av. I princip är alla sorters musik njutbar om den är bra framförd och om tillfället är rätt, tycker jag. Å andra sidan är oengagerad dussinvara trist även i de genrer jag annars gillar: Fåniga dansremixar av från början bra poplåtar, livlösa Naxos-inspelningar av klassisk musik, storbandsklassiker framförda som hissmusik...
Fast det är klart, vissa fördomar har jag ju. Mot "smöriga" pojkband som t ex Westlife. Mot en del svensk gubbpop typ Orup och Ledin. Och...nä, jag kommer inte på mer nu.
mekare
favoritband: metalica, sisters of mercy, nick cave, Ramstain, dephece mode mm.
Jag gillar det mesta med mörker, svart och eld.

ogillar gör jag nyare dansbandsmusik och popband. jag anser att den sista bra dansbandslåten är "ett litet rött paket".

kul att se vad folk här gillar. undrar vad folks fördomar om trädgårdmänniskor och musik är... är det någon som vet?
Gossen Ruda
För den som botanisera i mina skivor så har jag lagt ut en skivlista. Lite problem var det för den är ursprungligt skriven i SPSC Ord, ett dosprogram. Så först måste jag starta det, läsa in filen och sen konvertera den till ASCII och spara. Läsa in i Word och rätta alla å,ä, och ö. Och radbrytningar som missat. Till sist konvertera till htm-fil. Då försvinner alla fina mellanslag och kolumner tyvärr. Möjligen går det att ordna på annat sätt.

Listan innehåller först skivtitel och artist. Den senare med ordningsnummer efter. Raden efter skivmärke med producent och årtal mm. Osv sisådär 470 gånger till. Mycket nöje. tongue.gif

Dom sista årens skivinköp är inte inlagda.

Skivlista
Boxbum
allätare,,nästan, gillar inte Cornelis (felstavat säkert heheh) och s.k "modern jazz" när dom bara hamrar på på pinot eller andra instrument, helt utan ref förkorus vers etc.

Jag personligen tycker all musik kan vara bra, det gäller liksom att lyssna på musik vid rätt tillfälle, skulle liksom inte vilja gå på disco och lyssna på klassiskt laugh.gif

Men har en förkärlek till Earth,Wind &Fire, Sade, Barry White, men tro inte för den saken skull att jag inte kan lyssna på riktig hårdrock.. biggrin.gif
lisselbo
Är väl allätare jag med, 50,60,70,80-tal, techno, (hård)rock: Bon Jovi, Accept, Rammstein, Linkin Park m.m. Gillar även Mike Oldfield och J-M Jarre, Scooter, Shania Twain, Cher m.m m.m.
Har även fått dille på technorock då oftast film musik typ Star Wars, Den siste mohikanen.
Men nå´t jag inte lyssnar på så är det Cornelis W. och jazz.
Med en 16- åring och en 12-åring i huset så får man även lyssna på det mesta vare sig man vill eller inte.
~~Marie~~
*Felix matte*
Jag annonserade ut mina LP-skivor på Kiruna.cc
Inom ett par timmar kom en snubbe och tog med sig alla skivor biggrin.gif
Han hade svårt att fatta att de var tillbuds helt Gratis! tongue.gif laugh.gif wub.gif
Jag var glad att slippa slänga dem i soporna biggrin.gif

Numera har man ju bara CD spelare unsure.gif laugh.gif
Betty
ohmy.gif Jag skulle aldrig ens drömma om att kasta bort mina gamla LP-skivor! Det finns ju massor av musik som inte finns utgivna på CD.
Jag köper inte så mycket skivor nu för tiden, tycker de är hutlöst dyra... (Det blir mest att jag tankar hem musik från nätet... det är gratis...) rolleyes.gif
*Felix matte*
CITAT (Betty @ 20-09-2004, 23:34)
ohmy.gif Jag skulle aldrig ens drömma om att kasta bort mina gamla LP-skivor! Det finns ju massor av musik som inte finns utgivna på CD.
Jag köper inte så mycket skivor nu för tiden, tycker de är hutlöst dyra... (Det blir mest att jag tankar hem musik från nätet... det är gratis...) rolleyes.gif

Vad gör du med de gamla skivorna Betty?
Har du kvar spelare som fixar att du kan lyssna på dem?
Inte heller jag köper så värst många skivor numera... Varför skulle jag det när jag har barn som kan tanka ner det jag önskar och det helt gratis biggrin.gif wub.gif
Betty
Ja, jag har kvar skivspelaren. smile.gif Men i ärlighetens namn så lyssnar jag inte så ofta på mina gamla LP-skivor, sparar dem mest av nostalgiska skäl... rolleyes.gif Jag lyssnar mest på musik i datorn.
råse-marie
CITAT (Felix matte @ 20-09-2004, 23:22)
Jag annonserade ut mina LP-skivor på Kiruna.cc
Inom ett par timmar kom en snubbe och tog med sig alla skivor biggrin.gif
Han hade svårt att fatta att de var tillbuds helt Gratis! tongue.gif laugh.gif wub.gif
Jag var glad att slippa slänga dem i soporna biggrin.gif

Numera har man ju bara CD spelare unsure.gif laugh.gif

ohmy.gif Va!!! Ja jag förstår att han måste varit glad.
Vissa skivor kan ju vara värda en HEL DEL pengar.
råse-marie
Själv gillar jag allt bara det är i lagom dos wink.gif
Jag kommer ihåg en gång i tiden när stereon var det VIKTIGASTE i mitt liv.
Sen fick jag barn och nu kan det vara mer så att jag inte orkar höra utan helst har det tyst wacko.gif .

Men nu får jag väl göra lite SMYGREKLAM för gubbens ena band.


Sidan är precis på börjad men titta gärna in och lyssna smile.gif smile.gif smile.gif
Det är min gubbe som spelar piano / orgel .
och glöm inte att skriva i gästboken .........om ni törs wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gifThe Blue Blazers
jessica zon6
Det är lite konstigt det där med musik tongue.gif
Efter att jag har fått barn blir det inte så mycket musiklyssnande för min del....lite rix morron zoo på morgonen laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Men jag har bred smak,rock,pop,klassiskt,det enda jag har lite svårt för är jazz och dödsmetall.....I tonåren lyssnade jag mycket på hårdrock t.ex.Queensryche,accept,och live....men musiksmaken har svängt mycket för min del
tongue.gif


mvh

jessica
*Felix matte*
CITAT (råse-marie @ 21-09-2004, 07:42)
Men nu får jag väl göra lite SMYGREKLAM för gubbens ena band.


Sidan är precis på börjad men titta gärna in och lyssna  :)  :)  :)
Det är min gubbe som spelar piano / orgel  .
och glöm inte att skriva i gästboken .........om ni törs  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:The Blue Blazers

Härlig musik biggrin.gif hoppas att jag inte väckte ev. sjusovande grannar när jag drog på högsta volym unsure.gif laugh.gif
cinis74
Jag är en riktig allätare när det gäller musik. Lyssnar nog på det mesta men eftersom jag sjunger mycket själv (klassiskt) så blir det mååånga sådana skivor i instuderings syfte. Kan varmt rekomendera Barbara Bonney och Cecilia Bartoli. Helt underbara sopraner. wub.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon