Jag har funderingar på att sätta en avenbokshäck. Är det lämplig tid att göra det nu (med krukodlade plantor)? Hur lång tid innan måste jorden bearbetas för ett gott resultat?
Jaana
annaridell
19-09-2004, 16:43
Det ska ju gå att plantera ända tills det börjar frysa i marken. Ska du byta en häck eller gräva en ny rad i gräsmattan? Med ny jord så är det bara att plantera.
KURT
20-09-2004, 06:07
Avenbok planteras oftast på våren, eftersom den går i vintervila så sent. Krukodlade plantor kan man plantera även på hösten, Men utbudet i handeln är nog större på våren.
Eleanor
20-09-2004, 23:14
Vi satte en ca 60 m lång avenbokshäck i maj 2003. Ett tiotal plantor fick bytas ut i våras men har kommit igång jättefint nu. Större delen av häcken är nu 150-180 cm hög!!!! Så vill man ha insynsskydd fort så är denna kanon! Dock har jag också hört att den ska helst planteras på våren, så vänta tills dess. Vår häck kanske inte blivit så växtvillig om vi planterat den på hösten...?
//Madeleine
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.