Tvåbarnsmamman
Jag har nu i helgen äntligen fått tid till att göra i ordning tre krukor (i plast) som jag planterat lökar i (narcisser, tulpaner och krokus). Det är första gången så det känns jättespännande just i krukor. Nu har jag tagit in dem under tak (inglasad altan) efter att de stått ute i regn hela gårdagen. Hoppas att det inte har skadat dem på nåt sätt, de fick ju rikligt med vatten vid planteringen också (i lördags).

Hur länge kan de stå på altanen och torka upp? Blir det sol så blir det väldigt varmt där.

Såg att några lökar (minns nu inte vilken sort) hade små gröna "skott" eller vad jag ska säga, när jag stoppade ner dem. Betyder det nåt speciellt? (Lökarna har stått lite varmt nu nån vecka innan jag planterade dem. )

Tänkte sen ha dem stående i ett mörkt förråd där det är mellan 5-8 plusgrader under vintern. Hur ofta ska jag vattna? När ska jag ta fram dem i ljuset och VAR ska de stå då? På altanen eller blir det för varmt i vårsolen? Kan de stå ute där det säkert är frost en tid till, under våren?

Vilka är de vanligaste "felen" folk gör med lökar i krukor. Vad kan man lätt misslyckas med? (så jag vet vad jag ska undvika..... )
råse-marie
Finns det ingen krukodlare smile.gif
Vitsippan
Jag premierade i fjol så jag vet inte om jag bara hade tur eler om jag gjorde rätt. Så här gjorde jag i alla fall:
I slutet av september satte jag bla narcisser i kruka. Där jag vinterförvarade dem kunde det bli lite väl kallt upplevde jag så jag som satt i lerkruka plastade in den i bubbelplast och satte i en lite större plastkruka. Detta behövs nog inte om det håller sig 3-4 grader över nollan. På nätterna kunde det ibland sjunka strax under nollan där mina stod i ladan. smile.gif Jag planterade i planteringsjord utblandad med porös kompostjord. 2/3 kompostjord. I slutet av mars satte jag krukorna nära husväggen i trädgården och lät bubbelplasten vara kvar men tog bort ytterkrukan. När frostnätterna var över och jag mer eller mindre glömt bort krukorna hittade min sambo små nyfikna narcisser som sträkte sig efter ljuset. Jag satte ut dem där jag ville ha dem och tog bort plasten, vattnade lite och bara väntade. Jag hade lyckats! biggrin.gif Hoppas att detta kan vara till lite hjälp.
Jag har köpt nya narcisser att aätta nu och jag hoppas det går lika bra som i fjol.
kerstin z5-6
Du hade inte tur smile.gifsmile.gifsmile.gif -du bor i rätt zon och gjorde rätt!!:)
men vi då .... blink.gif i norr ...
jag vill ha lök jag med ...
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon