Full version: pense'
jessica zon6
Har fyllt min kallbänk nu och har lite fröer från pense'er hemma.Jag undrar om jag kan så i den nu eller är det för sent?Kanske jag ska så inne först och sedan placera ut i kallbänken? Någon som vet?

mvh

jessica smile.gif smile.gif
AndreasBK
För sent är det inte om du vill få vårblommande penséer.
Har för mig att man sådde de ännu senare på trädgårdsskolan där jag gick, oktober-november? Men känner mig lite osäker på precis när det var.
Åsa, mälardalen zon 2
Själv har jag alltid sått penseer runt feb inomhus och de har kommit i blom i maj-juni. Problemet har dock varit att jag alltid haft det för varmt så de har varit något för rangliga när jag planterat ut dem (trots att jag toppat den några gånger)men när de väl kommit igång ute har de blivit buskiga och fina.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon