Mina dricker kopiösa mängder vatten, året om. Står i söderfönster, verkar tåla hur mycket sol som helst! De kan bli väldigt fula under vintern, förmodligen på grund av den torra luften. Jag lindar ned dem från bågen på våren och hårdsnaggar dem. Sedan tar jag sticklingar av topparna, och planterar ute i rabatten (när frostrisk etc är över) Perfekt bland pioner, då blommar pionbusken om på högsommaren, med superexotiska blommor!
Vissa sorter är mycket kinkigare att övervintra än andra. Mina blå5 och blåvita är aldrig några bekymmer, men den orange är inte lika snäll, och den helvita har hittills inte blivit lika tjusig som de andra heller.
Men på det hela taget tycker jag inte att de är svåra. En stor kruka underlättar, så står de fortfarande i köpekrukorna skulle jag plantera om dem!
Lycka till!