Ann i Göteborg
4 plantor från Kalamataolivkärnor på burk!

De är nu mellan 4 och 6 cm och står i sandblandad jord.

Hur skall jag sköta dem för att få stora fina olivträd?

Är det möjligt att få egna oliver så småningom?
Towanda
Vaaaa? Från inlagda oliver? Det går ju inte, har jag blivit informerad om. Men det gör det uppenbarligen då! Har satt köpta kärnor, inte en enda har tittat upp. Får köra på din linje istället. =)

Mvh,
Lena
kristerh
Förvaras svalt och ljust under vintern wink.gif köp en blomlampa och ställ dem under den, fast jag har mina i vanlig rumstemp, ge dem inte för mycket vatten.
krister
JOLE
Det var imponerande. kalmataoliverna läggs in genom en skonsam saltbehandling men det är ändå förvånande att fröna gror.
Visst går det att få oliver på plantorna men det kan ta många år innan dom blommar (kanske 20 år) och oliverna blit inte sortäkta.

Mina frösådda oliver har varit mycket svårare att över vintra än mina sticklingsförökade sortäkta oliver.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon