Ewa L
Tänkte göra en portal som man liksom skall gå in genom för att komma från framsidan till baksidan av min trädgård. Mest för att skapa lite spänning och liv i en annars ganska lång korridor.

Skulle vilja ha något rejält grönt som bas och blanda in blommande. Ex.vis Murgröna/Clematis eller New Dawn. Yppigheten är egentligen viktigare än blomningen.
Nu till mitt problem:
Har tänkt att den skall växa från höger resp vänster och mötas någonstans på mitten. Hur sjuttsingen vet man vilken som vill gå åt vilket håll? Är det olika på olika växter? Helt OK för min del att blanda iofs.

Läget är i princip rent söderläge i zon 2 men kommer förhoppniingsvis att skuggas av det stora buskage jag just håller på och planerar (började gräva förra året wink.gif, tungt!!?
e_sedell
Det spelar nog inte så stor roll tror jag, möjligen att du bör välja en växt som växer snabbare på skuggsidan, för där blir det ju sämre läge...
tulle
Det spelar visst någon roll. Försök ex att få humle att sno sig på fel håll. Dt går bara en dag , sen är den tillbaks igen. Försök att läsa dig till om växten du tänker plantera är känslig för detta.
e_sedell
så dom små liven är så väl "programerade", finns det några som kan vrida sig åt vilket håll som hälst? Åt vilket håll vill Impomea vrida sig? Var kan man läsa mer om detta "fenomen"? huh.gif
Anders zon III
Är frågan egentligen ställd om växterna vill växa mot morgonsol, middagssol eller kvällssol? Det absolut vanligast måste väl vara mot middagssol tror jag.

Slingerväxter kan slingra motsols eller medsols runt en tråd beroende på art. Murgröna och ros slingrar ju inte såsom exempelvis kaprifol.

Jag tycker för övrigt att kaprifol hos mig hellre växer mot öster än mot väster, hur det kan tänkas vara med andra arter vet jag inte.
Hannele
Alla mina klematis blommar åt öster - mot grannen! wacko.gif
Eva i Skåne
CITAT (Hannele @ 23-02-2003, 18:35)
Alla mina klematis blommar åt öster - mot grannen! wacko.gif

Så retfullt Hannele! Blomprakten vill man ju glädjas åt själv wub.gif
abborrmaster
hahaha... Alla krukväxter tittar ju iof. ut mot fönstret... biggrin.gif Av förklarliga själ dock...

/Simon
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon