fruberglund
15-10-2004, 23:19
Den här växer utanför vår gärdsgård och jag undrar om nån vet vad det är?
En phlox är det ju kan jag säga. Men vilken? Den var söt!
kerstin z5-6
16-10-2004, 10:57
Det är någon av dessa ,beroende på växtsättet
Phlox divaricata 'Clouds of Perfume' 30-45cm hög
Kryper den ? Blåflox Phlox divaricata 'Chattahoochee' 15cm eller
Phlox stolonifera 'Blue Ridge'
-den första har mycket fin doft
fruberglund
16-10-2004, 23:04
Den är lågväxande så mycket vet jag, får kolla mer noggrannt till våren och sparar namnbidragen så länge så får jag utreda framöver

Tack för svaren.
Maria R
16-10-2004, 23:25
Flera tips: I Havens staudeleksikon finns en bild på Phlox subulata 'Mikado' som är rätt lik din bild. Gjorde en sökning på Google på Phlox subulata och nr ett heter tydligen 'Mikado', men den är mer rosa. Nr två är väldigt lik din, men där står det inte mer än Phlox subulata.
google.seHälsningar Maria R
astrid.m.s
17-10-2004, 10:08
Mossflox heter dem jag har, de ser ut som den på bilden. Har blommor med vita, blå och rosa, "nästan" röda blommor.
phloxKolla in den här, den var väldigt lik, eller?. Gick vidare på Maria R:s länk.
Om du gillar den och skulle vilja ha in den i din trädgård så är mossflox väldigt lätta att föröka. Titta efter rankor som har slagit rot i kanten av plantan, såna kan man klippa loss och plantera om.
Jag hittade en liten kvist som hade råkat följa med i komposten och slagit rot där och den växer i en av mina rabatter nu.
kerstin z5-6
18-10-2004, 11:40
Är den så låg, är det subulata -finns många namnsorter av den som är blå /blålila
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.