|
Hej allesammans!
Jag har precis börjat spela alfapet tillsammans med syrran. O ja tänkte se om någon kunde hjälpa mig med några regler, eller tips. Ibland när det blev lite klurigt, tog vi jätte lång tid på oss tycker ni (som spelar) att man ska tidsbegränsa det hela? I så fall hur många min är lämpligt. Plus vad är det för former o böjningar som ska gälla egentligen på orden? Bestämd el obestämd, plur el sing, preses el dåtid. Eller gäller alltihop? O slutligen, ni som inte spelar alfapet.. toppen spel, både roligt o lärorikt!
Eva i Skåne
17-10-2004, 12:05
KUL SPEL!!! Periodvis spelar jag det mycket med mina söner, vilket varit väldigt nyttigt för deras språk/ stavning. Nån tidsbegränsning måste man nog ha, åtminstone om man är vuxna som spelar ihopa. Varför inte ett timglas? Enligt regelboken är det bara bestämd form singular som gäller och vissa vet jag har SAOL med sig och godkänner inga ord som inte står i den. Det där är ju regler som man kan tulla på som man själv kommer överens. OCH himmel vad skoj om man nån gång lyckas få till ett ord på sju bokstäver!!!
gammelnalle
17-10-2004, 12:07
Det är många år sedan jag scrabblade, men vad jag minns så finns det OLIKA regler. Huvudsaken är väl att man är överens INNAN man börjar vad som skall gälla.
Enda huvudregel som jag minns är att Egennamn inte får användas.
Själv tycker jag att alla former skall få användas... då kan det bli mycket mera (läs: roligare ord) än om man bara använder grundformen. (Fezarnas tex)
SAOL brukar jag använda som "domare" men även Svensk Uppslagsbok. (Där en hel del roliga uppslagsord finns som inte finns i SAOL)
björn
Ett timglas var en bra idé. Jo Eva, det är faktiskt ett jätte nyttigt spel, och det är lite pga det som jag spelar med lillasyrran, hoppas att de ska hjälpa lite med stavning o ord osv. Har ni någonsin lagt ett ord på längre än 7 bokstäver? Sju är iaf mitt rekord än så länge =)
Håller med, gammelnalle att man kan länge mkt roligare ord om man använder sig av alla former.
japp de e kul me alfapet huvudsaken är väl som redan sagts att man ska vara överens INNAN ibland brukar vi spela Crazy alfapet en egen variant o den går ut på att om man kan förklara sitt ord så att de andra verkligen förstår vad det betyder så godkänns det behöver man inte förklara o det är ett helt nytt men ändå begripligt ord så får man dubbel ordpoäng rätt kul faktiskt ,,man får övning i fantasi
gammelnalle
17-10-2004, 15:22
Jag spelar numera "BOOGLE" som är en sorts lättvariant av alfapet: 16 tärningar med olika bokstäver, en 4*4 "tärningshållare" samt ett timglas. Av de bokstäver som "skakas fram" skall man bilda ord på MINST 3 bokstäver (1P ) 4 ger 2P osv.. MEN man får bara använda tärningar som ligger bredvid varandra : även diagonalt men endast samma tärning en gång per ord. Man behöver nästan ingen plats: Ingen direkt spelplan. Frukostbordet går bra och bara papper och penna samt själva spelet som är ca 15cm i diameter... Jag skakar och får då: S U Q O L T I T E S Z S L C A R EN SVÅR OMGÅNG ENÄR BÅDE Q OCH Z ÄR MED: Jag ser genast: SLUT, LUT, LUTS, STEL, TIO, UTE, osv... Man kan således spela med sig själv, (inte lika roligt) eller med ett helt gäng... Dock vill jag helst inte spela med min dotter Magdalena: Hon vinner nästan jämt !!!
Hannele
17-10-2004, 15:35
Tidbegränsning låter tråkigt... tänk på dyslektiker och ungar.Vi spelar mest bara på julen och dricker likör till.
gammelnalle
17-10-2004, 15:42
CITAT (Hannele @ 17-10-2004, 16:35) Tidbegränsning låter tråkigt... tänk på dyslektiker och ungar. Vi spelar mest bara på julen och dricker likör till. -_- Tidsbegränsning:: Ja att bara spela under julen DÅ är man tidsbegränsad... resten verkar bra CITAT dricker likör till. -_- he he he!!!! Men givetvis SKALL man anpassa reglerna till de som är med... Dyslektiker barn och dyl... Själv brukar vi ge barnen poäng för tvåbokstäversord samt att de får längre tid på sig. Huvudsaken är väl ändå att jag får vinna????
Kattgräs
17-10-2004, 18:24
Det där med regler är ju olika, beror helt på vem som är med och spelar. Bara alla har klart för sig vilka regler som gäller, så det inte blir tråkigt tjafsande om vilka regler som gäller.
För variationens skull, ge bonuspoäng för ord som har med ett visst tema att göra. Jul t.ex. G_L_Ö_G_G ger poäng men inte Ö_L_K_O_R_V, däremot J_U_L_Ö_L. Ge 5-15 extrapoäng/ord, bestäm i förväg bara.
Annelie
17-10-2004, 18:28
CITAT (gammelnalle @ 17-10-2004, 16:42) CITAT dricker likör till.  he he he!!!! Huvudsaken är väl ändå att jag får vinna????  Ja, att dricka likör till var ju verkligen till att anpassa sig efter medspelarna -i alla fall om barnen är med?! Chansen att man inte får stryk är nog större om de får läppja lite likör först.. Och Nalle.. det viktiga är inte att vinna utan att krossa sin motståndare så mycket som möjligt
gammelnalle
17-10-2004, 18:47
Hannele
17-10-2004, 20:04
CITAT (Hannele @ 17-10-2004, 21:04)  Nytt på gång! Slånbär P.S. Barnen är myndiga nu... jag får hitta på nya regler, annars vinner de hela tiden! -_- jo de har jag märkt min mamma o moster hittar på nya regler hela tiden då vi spelar kort o säger bara att så här gör vi ...punkt attans i början blev jag arg men nu åker jag me i deras växlingar av regler o ja de e ju tyvärrr så att åldern tar ut sin rätt klart dom behöver nya regler  jag förlorar oftast
Vi brukar scrabbla i par när vi är många. Tidsbegränsning har vi ingen men brukar se till att det är ett snabbt spel. Timglas tycker jag är bra om man spelar med långsamma personer beroende på hur lång tid timglaset har. Tycker nog att man ska få tänka max 5 min, annars mister man ju det roliga i att spela spel.
Scrabble finns även på nätet (ibland som betalsiter) om man vill bli bättre. Jag och pv:n spelade en hel del mot varandra via internet på varsin dator i början. Vi kör med SAOL, och inga ändelser, man slipper "jobbiga" diskussioner på så sätt.
/E- som kommit på att CIF är ett bra ord att lägga på C
Hannele
17-10-2004, 21:54
CITAT (Evin @ 17-10-2004, 22:32) /E- som kommit på att CIF är ett bra ord att lägga på C Undrar, om inte det är ett förbjudet egennamn...?
Nopes, det är det inte är. Det är en godkänd förkortning av nåt transport förbund. Ett bra kort att ha i rockärmen.
Däremot så LP en förkortning men inte CD.
/E- som borde lära sig ännu fler "kort till rockärmen"
Helen B
17-10-2004, 22:08
Jag och min man brukar spela väldigt mycket i perioder. Det är superkul. Vi har hittat på en regel : Lyckas man lägga ut alla bokstäver får vi 25 bonuspoäng  Då blir man verkligen triggad att hitta ett låååångt ord. Annars är min man specialist på att lägga ut en bokstav och få ut hur många ord som helst åt alla håll. Tillslut så blir det ju så gyttrigt... Tacka vet jag långa ord. ps. vad betyder CIF, är det en förkortning? Dum fråga men är det en förkortning på ett fraktvillkor?  Känner mig lite korkad, men jag fick den förklaringen nyss.
Vilket är det längsta ord ni lagt då? Jag lutar också mer åt det hållet, nu efter att ha spelat nåra gånger, att man inte ska ha ändelser. Det blir mer tjafs.. men aa.. jo.. Satt o "plugga" på lite ovanliga ord som börja på X Q Z... man måste ju försöka ligga steget före =)
Ja eller nåt sånt.....Jag la inte betydelsen på det helt på minnet. Det kan ha med frakt att göra oxå. Ska kolla upp SAOL för det korrekta svaret. Men du har alldeles rätt det är ett fraktvillkor. http://www.expowera.com/mentor/inkop/frakt...ter/frakter.htm/E - ska man kunna ordens betydelse oxå?
Det viktiga är att man vet att det är ett ord, så brukar iaf vi köra..
gammelnalle
17-10-2004, 22:33
CITAT (Evin @ 17-10-2004, 23:07) Nopes, det är det inte är. Det är en godkänd förkortning av nåt transport förbund. Ett bra kort att ha i rockärmen.
Däremot så LP en förkortning men inte CD.
/E- som borde lära sig ännu fler "kort till rockärmen" CD inte en förkortning???? oavsett om du snackar diplomati  [corps diplomatique] eller kompakterade plattor är det väl en förkortning....????? CD-skiva däremot är en tautologi!!!
haha.....allt beror väl på sammanhanget....och i scrabble sammanhang räknas CD som ett korrekt ord enligt SAOL men inte LP.
I övrigt instämmer jag med dina teorier.
/E - med en regelnisse till PV är det bäst att spela "korrekt"
gammelnalle
18-10-2004, 06:36
Alfapet och Scrabble är tydligen inte alls samma sak… http://www.brio.se/alga/pdf/regler/Alfapetregler.pdfhttp://stp.ling.uu.se/~starback/scrabble/regler.htmlhttp://www.math.utoronto.ca/~jjchew/scrabb...rules/apsp.htmlhttp://stp.ling.uu.se/~starback/scrabble/2ord.html notera att CD tydligen är godkänt !!! liksom EX liksom HA HI HM etc….. Jag skalll aldrig spela Scrabble…. Vad är HA och HI och HM???? Varför göra det enkelt när man kan krångla till det. Svensk devis
Blomstertanten
18-10-2004, 08:35
CITAT (gammelnalle @ 17-10-2004, 23:33) CD-skiva däremot är en tautologi!!!  :) -_-  Tautologi ???? Kan du ta det på svenska Nalle så en stackar tant kan förstå ?
Hannele
18-10-2004, 08:45
CITAT (Blomstertanten @ 18-10-2004, 09:35)  Tautologi ???? Upprepning, tårta på tårta CD = skiva Skiva = skiva
Hannele
18-10-2004, 08:51
CITAT (Evin @ 17-10-2004, 23:07) Nopes, det är det inte är. Det är en godkänd förkortning av nåt transport förbund. Man får inte använda ord man inte vet vad de betyder CIF = Civilingenjörsförbund, trodde jag. Nej, det ordet skulle jag inte godkänna, för okänt.
gammelnalle
18-10-2004, 08:55
CITAT (Blomstertanten @ 18-10-2004, 09:35) CITAT (gammelnalle @ 17-10-2004, 23:33)  Tautologi ???? Kan du ta det på svenska Nalle så en stackar tant kan förstå ?  Hej blomstertanten!!! OM du vill spela Alfapet eller Scrabble eller dyligt är det BRA om du kan lite "främmande ord" .... DÅ kan du vinna!!! Nu när du vet vad tautologi (uttalas taftologi) är: Har du någon bättre synnonym?? och inte skall vi låta "överheten" ha monopol på ord... MER ORD åt folket!!! mvh bbs
Hannele
18-10-2004, 09:03
CITAT (gammelnalle @ 18-10-2004, 09:55) Nu när du vet vad tautologi (uttalas taftologi) är: Har du någon bättre synnonym??  Eftersom du inte läser, vad jag skrev innan, får jag väl göra en tautologi här... upprepning, tårta på tårta.
gammelnalle
18-10-2004, 09:15
CITAT (Hannele @ 18-10-2004, 10:03) CITAT (gammelnalle @ 18-10-2004, 09:55) Nu när du vet vad tautologi (uttalas taftologi) är: Har du någon bättre synnonym??  Eftersom du inte läser, vad jag skrev innan, får jag väl göra en tautologi här... upprepning, tårta på tårta. jodå!!! jag läste!! och håller med... men med synonym (felaktigt stavat av mig i förra inlägget) menar jag ETT ORD , inte ordförklaring med flera ord... (men det är MIN tolkning av synonym) och upprepning.... nja.... kanske?
Blomstertanten
18-10-2004, 12:28
CITAT (gammelnalle @ 18-10-2004, 10:15) CITAT (Hannele @ 18-10-2004, 10:03) CITAT (gammelnalle @ 18-10-2004, 09:55) Nu när du vet vad tautologi (uttalas taftologi) är: Har du någon bättre synnonym??  Eftersom du inte läser, vad jag skrev innan, får jag väl göra en tautologi här... upprepning, tårta på tårta. jodå!!! jag läste!! och håller med... men med synonym (felaktigt stavat av mig i förra inlägget) menar jag ETT ORD , inte ordförklaring med flera ord... (men det är MIN tolkning av synonym) och upprepning.... nja.... kanske?  Tjat då ? För det låter ju lite tjatigt om man säger skivskiva !
Visste ni att det finns Alfapet som kortspel också?? Minst lika roligt, snabbare tycker jag, och alldeles utmärkt att ha med på resa... Det går också att dricka en skvätt likör till, eller kanske en rökig whisky... Lynxan
CITAT (lynx @ 18-10-2004, 14:00) Visste ni att det finns Alfapet som kortspel också?? Minst lika roligt, snabbare tycker jag, och alldeles utmärkt att ha med på resa... Det går också att dricka en skvätt likör till, eller kanske en rökig whisky... Lynxan Oh, gör det? Det visste inte jag, låter väldigt smidigt och praktiskt, särskilt om man är på resa som du säger. Vart finns det o köpa?
CITAT (Orchid @ 18-10-2004, 14:38) Vart finns det o köpa? Oj, jag köpte det för några år sedan på Obs! Har tittat efter det på senare år, för att ge bort, men måste erkänna att jag inte varit så framgångsrik... Du kan ju kolla i leksaksaffärer och andra ställen som säljer Algas spel... Lynxan
Hannele
18-10-2004, 15:00
CITAT (gammelnalle @ 18-10-2004, 10:15) menar jag ETT ORD  Hur många ord är 'upprepning'?
gammelnalle
18-10-2004, 22:20
CITAT (Hannele @ 18-10-2004, 16:00) CITAT (gammelnalle @ 18-10-2004, 10:15) menar jag ETT ORD  Hur många ord är 'upprepning'? Hannele!! Jag tor du missar MIN poäng.... Upprepning ,,, ja... men upprepning... men nej ändå... En tautologi är TVÅ OLIKA ord som KAN betyda samma sak mendans jag menara att en upprepning så är det samma ord som sägs två gånger... En VISS , liten, men ändock skillnad... och det är just det som är poängen med ett "EXAKT" ord... Jag har aldrig sett att man tex använder ordet tautologi i något annat sammanhang än just inom ramen för språkvetenskap. Men "upprepning" används i alla möjliga sammanhang... Låt mig ta ett annat exempel: När du skall beskriva en färgnyans antar jag (  jag är lite "rasist" här... jag tror nämligen att kvinnor har bättre färgseende än oss karlar..) att du kan beskriva t.ex "Kamelhårsbrunt" ... Jag klarar Mörkbrunt och Ljusbrunt. Men du har säkert en betydligt finare nyansering??? Samma sak med ord.... ELLLER??? därav att jag inte anser att tautologi är synonymt med upprepning.... björn
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|