Jag har hört att röd flugsvamp tydligen ska vara bra mot någon slags ohyra eller flugor och så, men hur gör man, och är det någon som har haft erfarenhet av denna metod?
Det är ju svampperiod för de röda flugsvamparna nu, så det skulle vara bra att kunna använda dem. Dessutom så kanske de skulle bli dekorativa.
Christoffer
14-11-2004, 13:58
Jag vet inte om jag inbillar mig, men den röda flugsvampen jag tog hem för ett tag sedan verkar fungera på något sätt. Jag hade många bananflugor förut, men nu inte en enda. Däremot kom en vanlig bajsfluga in. Men inga banan-. Kan det verkligen bero på svampen? På nätet är det motstridigt. För vissa har det fungerat, för andra inte.
KURT
15-11-2004, 07:26
Förr la man flugsvamp i vatten och använde det sedan som fluggift i ladugårdar och liknande. Läs mera i boken Flugsvampen och människan av Ole Högberg.
Christoffer
15-11-2004, 21:45
Ja, den kan vara intressant att läsa. Har du läst den?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.