Jag anlade en ny gräsmatta i våras. Vi körde på en massa sandjord och sådde gräs och allt var tipp topp. Nu när hösten kommit och det kallt och blött i marken har gräsmattan blivit knagglig och en massa mystiska jordhögar har dykt upp överallt. Högarna är stora som en pingisboll. Har försökt hitta gångar eller spår av djur men inga syns till. Möjligtvis går det att pressa ner lillfingret då jorden är porös under högarna.
Finns det någon som har en susning vad det är för något som skapar dessa högar i min fina gräsmatta och hur mqn blir av med detta?
Funderar på att köra över gräsmattan med en gallervält till våren för att få bort knaggligheten. Är detta en god idé eller kommer jag att pressa livet ur gräset.
Hälsar
Sven i Göteborg
